حجت الاسلام ابراهیمی و شهادت مظلومانه در گویان آمریکای جنوبی

تاریخ انتشاردوشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب : ۳۳۶۱۰۶
در ۲۲ دی ماه ۱۳۴۶ در خانواده‌ای بوشهری در کربلا به دنیا آمد. پدر و مادرش اصالتاً بوشهر(دشتی) بودند. پدرش همراه با خانواده به جهت تحصیل علوم حوزوی به نجف اشرف و بعدها به کربلا مهاجرت کرده بودند. محمدحسن دوران کودکی را در نجف اشرف و کربلا سپری کرد و در سن پنج سالگی به همراه خانواده به ایران و شهر قم آمدند. از همان دوران کودکی با هوش سر شاری که داشت و با دقت سوالاتی از پدر و مادر می‌پرسید. علاقه بسیاری به اهل بیت داشت در زمان تحصیل در دبیرستان ذکر مصیبت اهل‌بیت را بر روی منبر آغاز کرد.
حجت الاسلام ابراهیمی و شهادت مظلومانه در گویان آمریکای جنوبی
او پس از اخذ مدرک دیپلم و با پایان دوره سطح نزد آیات عظام تبریزی، علوی گرگانی و وحید خراسانی، به مدت ۵ سال درس خارج فقه را گذراند و توسط رهبر معظم انقلاب معمم گشت.
بعد از مدتی توانست مدرک کارشناسی خود را در حقوق بین‌الملل دریافت نماید. ابراهیمی به زبان‌های انگلیسی و عربی تسلط کامل داشت و با زبانهای فرانسوی، آلمانی، اسپانیولی، و در حد رفع نیاز آشنا بود. به طوریکه او نحوه مکامله عربی و انگلیسی را تدریس می‌کرد. او در سال ۱۳۶۹ جهت تبلیغ دین اسلام به بوشهر مهاجرت کرد.او دوره کارشناسی ارشد حقوق بین الملل را در دانشگاه مفید به پایان رسانده بود.
وی معتقد بود: یک طلبه باید به زبان های مختلف مسلط باشد چراکه ما فقط طلبه ایران نیستیم و اینطور نیست که اسلام را فقط در ایران گسترش دهیم باید اسلام واقعی در کل دنیا بسط یابد لذا باید زبان دنیا را بشناسیم تا بتوانیم عقیده و هخدف خود را منتقل کنیم .هدف یک طلبه این باشد تا اسلام را به کسانی که نمی شناسد بشناساند.
ازدواج و فعالیت‌های بین‌المللی
او در ۷ اسفند ۱۳۷۵ ازدواج کرد. وی از سال ۱۳۷۵ به همکاری با سازمان مدارس خارج از کشور پرداخت. آنگاه برای مدتی مسئولیت امور حقوقی مرکز جهانی اهل‌بیت را پذیرفت.او مبلّغی با اخلاص و اهل صدق و صفا و در عین حال پر انرژی و پر توان برای شیعه بود. حضور او در کشورهای حوزه کارائیب و کشورهای عربی باعث شد، جمع کثیری از مردم به مذهب تشیع رو آورند. امامت جمعه شهر جرج تاون کشور گویان ، مدیریت کالج مرکز مطالعات عالیه اسلامی و گویان و فعالیت رادیویی و تلویزیونی در این کشور از فعالیت های آن شهید بود. وی همچنین مسجدی با نام حضرت ولیعصر (عج) در گویان تاسیس کرد.
همسرش در خاطراتی از او آورده است: هیچ وقت صبر نمی کرد تا دیگران به او محتاج شوند همه دانسته هایش را به دیگران می بخشید همیشه عاشق آموختن به دیگران بود هدیه اش کتاب بود و تشویق به مطالعه ، در طول مدت زندگی  مشترک یک دقیقه را به بطالت نگذراند شخصیت امام راحل و مقام معظم رهبری الگی این شهید بود.

در سال ۱۳۸۱ ابراهیمی برای مدت دو سال به کشور گویان در آمریکای جنوبی رفت و با وجود مشکلات و شرایط خاص این کشور فعالانه با سمت مدیریت در کالج مطالعات اسلامی به خدمت پرداخت. در این مدت یکبار در فروشگاه مورد ضرب و شتم مخالفین قرار گرفت.

او مبلغی با اخلاص و اهل صدق و صفا و در عین حال پر انرژی و پر توان بود، حضور او در کشورهای کارائیب و کشورهای عربی باعث شد جمع کثیری از مردم به اسلام و مذهب شیعه روی آورند. در خاطراتش آمده است: دندانپزشکی مسیحی مشکلی برایش پیش آمد برایش حدیث کساء خواندم چند روز بعد مشکلش حل شد و مسلمان شد.

شهادت
محمد حسن ابراهیمی، امام جمعه گویان، روحانی مجاهدی بود که برای احیای دین و اهل بیت(ع) به گویان اعزام شد و تلاش های زیادی برای ترویج فرهنگ تشیع نمود و ارتباطات خوبی داشت، باهوش بود و به مسایل اختلاقی بین فرق اسلامی توجه داشت و مسیحیان را به کالج اسلامی دعوت می کرد از ایجاد کدورت بین مسلمانان پرهیز می کردو خلق نیکویی داشت .

 سرانجام با دخالت سرویس های جاسوسی  آمریکا در این منطقه در ۲ آوریل ۲۰۰۴ (۱۴ فروردین ۱۳۸۳) در سن ۳۷ سالگی از مقابل کالج محل تدریس خود ربوده شد و ۳۵ روز بعد (۱۵ اردیبهشت) جسد خونینش را با دستانی بسته در ۴۶ کیلومتری جرج تاون در گودالی به عمق ۱ الی ۲ متر یافتند. پیکرش به شهر قم منتقل و بعد از تشییع با شکوه در گلزار شهدای علی بن جعفر (ع) قم به خاک سپرده شد.

مقام معظم رهبری در پیامی به مناسبت شهادت این روحانی مجاهد تاکید نمودند: جنایت کارانی که دست خود را به خون این جوان با ایمان و فداکار آلودند وابسته به هر گروه و سازمان جاسوسی که باشند با این جنایت خود ثابت کردند که اهریمنانی سنگدل و ضد دانش و روشنگری و ایمان اند .