مروری بر زندگی شهید رحمان حسنی

تاریخ انتشاردوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب : ۳۳۸۸۰۸
شهید "رحمان حسنی" برای دفاع از مردم بیگناه و ستمدیده و پوشاندن جامه عمل به آرمانهای امام راحل (ره) در سنندج به خیل بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و در عملیاتهای متعددی بر علیه گروهک ضدانقلاب شرکت کرد.
مروری بر زندگی شهید رحمان حسنی
به گزارش ایثار واحد کردستان؛ رحمان حسنی روز بیست‌وپنجم دیماه سال 1343 در روستای پایگلان از بخش ژاورود شهرستان مریوان در خانواده‌ای متدین و کشاورز به دنیا آمد.

کودکی
رحمان دوران کودکی و نوجوانی را در روستای پایگلان سپری کرد. به دلیل نبود امکانات آموزشی و تحصیلی از کسب علم و دانش بی بهره ماند.

خصوصیات اخلاقی
رحمان فردی متدین، صادق و نیکوکار بود و با مردم به مهربانی و عطوفت رفتار می کرد.

ازدواج
وی در ایام جوانی در کنار دیگر اعضای خانواده به امورات کشاورزی و دامداری پرداخت و با رسیدن به سن تکلیف و لبیک به سنت حسنه، با دختری به نام شببو سبحانی ازدواج کرد.

انقلاب
با پا گرفتن انقلاب اسلامی، گروهکهای ملحد درصدد تضعيف انقلاب بر آمده و دست به آزار و اذیت مردم بی گناه زدند تا خوش خدمتی و سرسپردگی خود را به اربابانشان به اثبات برسانند، رحمان که نمی‌توانست ظلم وستم آشکار گروهکهای ضد انقلاب را ببیند و ساکت بنشیند، مردم را بر علیه آنان تشویق می‌کرد، تا آنکه ضدانقلاب تصمیم به دستگیری و ترور وی گرفت، رحمان با پی برد به نقشه شومشان روستای خود را ترك و به سنندج عزیمت کرد.
برای دفاع از مردم بیگناه و ستمدیده و پوشاندن جامه عمل به آرمانهای امام راحل (ره) در سنندج به خیل بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و درعملیاتهای متعددی بر علیه گروهک ضدانقلاب شرکت کرد و در این راه متحمل سختیهای فراوانی شد.

شهادت
وی رزمنده ای دلیر و شجاع بود و برای ریشه کنی دشمنان دین و انسانیت از هیچ تلاشی دریغ نورزید تا سرانجام در روز هشتم خرداد ماه سال 1361 در درگیری روستای پایگلان به درجه رفیع شهادت نائل گردید.