نخستین شهید مدافع حرم جامعه پزشکی / جای خالی شهید قاسمی در مبارزه با کرونا

تاریخ انتشاريکشنبه ۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۸
کد مطلب : ۳۴۰۰۸۴
شهید محمدحسن قاسمی نخستین شهید مدافع حرم جامعه پزشکی بود که از بام ایران راهی سوریه شد و در مرداد ۹۵ به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
نخستین شهید مدافع حرم جامعه پزشکی / جای خالی شهید قاسمی در مبارزه با کرونا
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، اواسط رمضان سال  1369 هجری شمسی  که نزدیک به ولادت امام حسن مجتبی(ع) بود، پسری به دنیا آمد که نامش را محمدحسن گذاشتند.
از فعالان بسیج محلات و بسیج دانشجویی بود و مهارت‌های زیادی را فرا گرفته بود، از ورزش‌های رزمی مثل کاراته تا غیر رزمی مثل شنا. عاشق طبیعت و تفریح بود. در هیئات فعال بود و هیئتی‌ها او را خوب می‌شناختند. در صخره نوردی و کوه نوردی و یخ نوردی هم مهارت داشت. اسب‌سواری را هم یاد گرفته بود. مهارت خوبی در سخت‌افزار و نرم‌افزار کامپیوتر داشت. البته که اهل شعر و شاعری هم بود و علاقه خاصی به دیوان حافظ داشت.
پس از اتمام دوره تحصیل در رشته هوشبری و گذراندن دوره‌های مختلف نظامی راهی سوریه شد و 3 سال تکنسین بیهوشی و مسئول بیمارستان‌های میدانی در چند منطقه از سوریه بود.هم‌رزمانش از او تعریف می‌کنند و از مهارت او در راه‌اندازی صفر تا صد یک بیمارستان به خوبی یاد می‌کنند چرا که قاعده و قانون هر کدام را به خوبی می‌دانست.
 پس از گذشت مدتی از حضور محمدحسن قاسمی در سوریه، در مرداد1395، در حادثه هدف قرارگرفتن آمبولانس نیروهای مقاومت در منطقه حلب سوریه ارباب خود را زیارت کرد و به درجه رفیه شهادت نائل آمد و به عنوان اولین شهید جامعه پزشکی ایران در راه دفاع از حرم اهل بیت(ع) لقب گرفت.
بعد از گدشت 4 ماه، صبح روز شنبه 22 آبان 1395 ، پیکر پاک و مطهر شهید محمدحسن قاسمی با استقبال مسئولین و مقامات ارشد کشوری و لشکری، خانواده معظم شهدا و نیروهای نظامی و انتظامی، وارد فرودگاه بین‌المللی شهرکرد شد و در مراسمی با شکوه توسط انبوه مردم تشییع و در گلزار شهدای شهرکرد به خاک سپرده شد.
 اگر این جوان زنده بود، امروز در مبارزه با کرونا پیش قدم می‌شد و افتخاری دیگر نصیب خود می‌کرد، البته که کسانی هستند تا راه این شهید را ادامه دهند. در دوران شیوع ویروس منحوس کرونا، خانواده شهید محمدحسن قاسمی کارگاه تولید ماسکی را راه‌اندازی کردند و نام این کارگاه را به نام شهید محمدحسن قاسمی مزین کردند.
راه‌اندازی کارگاه تولید ماسک به نام شهید محمدحسن قاسمی
خبرنگار تسنیم سراغ پدر شهید قاسمی رفته تا با این پدر شهید گفت‌وگویی داشته باشد. منصور قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: محمدحسن با مدرک کارشناسی تکنسین اتاق عمل کارمند رسمی بیمارستان بقیة‌الله تهران بود که اگر اکنون زنده بوده در جبهه مبارزه با کرونا فعالیت می‌کرد.
وی ادامه داد: در توصیف شهدا دقت کنیم، گاهی شهدا را آنقدر آسمانی توصیف می‌کنیم که اگر جوانی بخواهد یکی از شهدا را به عنوان الگوی خود انتخاب کند، راه رسیدن به شهدا را سخت می‌بیند لذا باید در این توصیه‌ها واقعیت‌ها را بگوییم.
پدر شهید قاسمی تصریح کرد: شوخ‌طبعی و لبخند همیشگی‌ از ویژگی‌های محمدحسین بود که با همین روحیه جوانان را به دین جذب می‌کرد.
وی بیان کرد: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری که فرمودند امروز تعقیبات نماز فعالیت مفید در فضای مجازی است دو وبلاگ شخصی با مطالب مفید و موثر در فضای مجازی داشت که در یکی از این وبلاگ‌ها مطلب «ای آمریکا با هر سربازی که به سوریه می‌فرستی یک تابوت هم بفرست زیراکه سوریه قتلگاه سربازان شما و معراج‌گاه ما است» را نوشته بود.
وی در ادامه در رابطه با نحوه راه‌اندازی کارگاه تولید ماسک بیان کرد: روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا هیئت‌های مذهبی تعطیل و اعضای هیئت بیکار شدند که ضروری بود افرادی به دنبال اشتغال‌زایی برای این افراد باشند و از آنجایی که کار بادوام، کار قانونمند است لذا به دنبال کار قانونی بودیم.
قاسمی گفت: پیگیری‌ها موجب راه اندازی خیریه خواهران «ریحانة‌الرسول» واقع در محله کوی فرهنگیان در سال 98 شد و مجوز و پروانه فعالیت را در تاریخ 28 اسفند 98 دریافت کردیم.
وی ادامه داد: در زمان شیوع کرونا مقام معظم رهبری در فرمایشات خود دستور دادند که مردم به میدان بیایند لذا 4 چرخ خیاطی از مدرسه دخترانه فنی‌حرفه‌ای و 4 چرخ نیز خریداری شد و جمعی از بانوان مذهبی در کارگاه برای دوخت ماسک حاضر شدند.
پدر شهید قاسمی با بیان اینکه بهزیستی کمک‌های بسیاری به این مجموعه کردند، افزود: در روزهای ابتدایی 10 نفر روزانه در کارگاه‌ها حاضر می‌شدند و روزانه 500 عدد ماسک و در مجموع 15 هزار ماسک در کارگاه شهید محمدحسین قاسمی تولید شد که میان مردم، ادارات مختلف و مساجد به صورت رایگان توزیع شد و مقداری از آن‌ها به فروش رسید.
قاسمی تصریح کرد: فعالیت‌های این موسسه با توجه به نیازهای روز صورت خواهد گرفت که اولین فعالیت آن با مقابله با کرونا و با تهیه ماسک آغاز شد.
وی افزود: تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی، تسویه قرض و بدهی برخی از مردم نیازمند، کمک در تامین جهیزیه، تهیه وسایل دست دوم قابل استفاده برای برخی از خانواده‌ها و تهیه و توزیع 17 هزار قرص نان در روز نیمه شعبان توسط 8 نانوایی در سطح شهرکرد از جمله مواردی است که توسط کمک‌های نقدی مردم انجام شده است.
قاسمی با اشاره به اینکه هزینه پارچه لازم برای دوخت ماسک‌های سه لایه از طریق کمک‌های مردمی تأمین شد، بیان کرد: همه ماسک‌ها پرتودهی شده و مقداری از آن‌ها به صورت رایگان در میان مردم توزیع شد.
وی در مورد نامگذاری کارگاه دوزندگی به اسم فرزند شهیدش بیان کرد: انتخاب نام کارگاه به اسم محمدحسن به انتخاب بنده نبوده بلکه خواهران بسیجی که در این کارگاه کار می‌کردند از اعضای هیئت یا زهرا(س) بودند و از آنجایی که محمد حسن نیز از اعضای این هیئت بود بسیجیان به انتخاب خود نام این شهید را برای کارگاه انتخاب کردند تا فعالیتشان به شهدا متبرک شود.
این پدر شهید خاطرنشان کرد: مسائل مادی  را می‌توان به راحتی اندازه گیری کرد اما مسائل معنوی را نمی‌توان در قالب اندازه قرار داد و هر شخصی با توجه به اعتقادات خود از این کار برداشت می‌کند اما از انجام کارهای خیر راضی هستم زیرا که از این طریق گرفتاری مردم حل می‌شود.
انتهای پیام