سفر رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران به استان همدان/ امضای تفاهم نامه تامین مسکن برای ۲۲۰۰ ایثارگر و ایجاد اشتغال برای ۲۰۰۰ نفر از ایثارگران

تاریخ انتشارسه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۲
کد مطلب : ۳۴۶۳۲۰
معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران به منظور امضای تفاهم نامه تامین مسکن برای ۲۲۰۰ نفر و ایجاد اشتغال برای ۲۰۰۰ نفر از ایثارگران استان همدان به این استان سفر کرد.
سفر رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران به استان همدان/ امضای تفاهم نامه تامین مسکن برای ۲۲۰۰ ایثارگر و ایجاد اشتغال برای ۲۰۰۰ نفر از ایثارگران
به گزارش «ایثار»، مهندس سعید اوحدی روز سه شنبه ۲۱ مرداد در ابتدای سفر خود به استان همدان مورد استقبال سید سعید شاهرخی استاندار همدان و جمعی از مسئولان این استان قرار گرفت.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران سپس با حضور در گلزار مطهر شهدای همدان نسبت به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.
معاون رییس جمهور در ادامه با حضور در دفتر حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله شعبانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان، مسکن و اشتغال را دو حوزه مهم مربوط به ایثارگران دانست و گفت: با همکاری و پیگیری های مهندس شاهرخی استاندار محترم همدان برای بررسی و حل مسائل این دو حوزه در استان همدان کارگروه مشترکی متشکل از معاونین بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاونین استانداری همدان تشکیل شد. نتایج و جمع‌بندی این کارگروه‌ها بسیار خوب و مثبت بود که از زحمات همه عزیزان در این زمینه تقدیر می‌کنیم.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: هدف از سفر به استان همدان امضای تفاهم‌نامه تأمین مسکن برای ۲۲۰۰ نفر از ایثارگران عزیز و تفاهم‌نامه‌ای برای اشتغال فرزندان گرامی ایثارگران است.
اوحدی در خصوص پرداخت معوقات ایثارگران گفت: مطالبات مربوط به ماده ۳۸ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران از سال ۱۳۹۱ باقی مانده ￵است. این مطالبات باید با هماهنگی ۳ مجموعه سازمان برنامه و بودجه به عنوان تأمین کننده اعتبار، بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان پرداخت کننده مطالبات و ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان نهاد صادرکننده احکام مشمولین پیگیری و پرداخت شود.
وی ادامه داد: ستاد کل نیروهای مسلح به دلیل حجم بالای کار امکان صدور کامل احکام را در زمان مقرر نداشت. با پیگیری‌های صورت‌گرفته و پس از تامین اعتبار، پرداخت‌هایی به صورت علی‌الحساب به مشمولین این ماده انجام شده است. خوشبختانه ابتدای هفته جلسه‌ای با مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح برگزار و مقرر شد ستاد کل نیروهای مسلح تا هفته آینده احکام مشمولین را صادر کند تا بنیاد شهید و امور ایثارگران تسویه کامل را در این زمینه انجام دهد.
معاون رییس جمهور با اشاره به جایگاه والای ایثارگران گفت: مقام معظم رهبری همواره تأکید داشته‌اند که اگر به دنبال عزت و سربلندی کشور هستیم باید به فرهنگ ایثار و شهادت تأسی کنیم. ما نیز در بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی این هستیم که در کنار انجام وظایف قانونی در جهت خدمات رسانی به ایثارگران به مأموریت و رسالت اصلی خود که امانتداری و ترویج فرهنگ و ارزش‌های شهدا، جانبازان و آزادگان است￷￵￷￵ بپردازیم.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: روز یکشنبه ۲۶ مرداد سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به کشورمان است. این روز یادآور اوج شکوه ایثار، از خودگذشتگی و فراز و نشیب‌هایی است که در طول دوران دفاع مقدس و سال‌های پس از آن داشته‌ایم.
نماینده ولی فقیه در استان همدان نیز در این دیدار گفت: خوشبختانه در استان همدان همسویی فکری بین تمام مسئولان وجود دارد و این مسئله به خدمات‌رسانی بهتر به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران کمک می‌کند. مسکن و اشتغال از ضروریات زندگی انسان‌هاست و از مهندس اوحدی و مهندس شاهرخی به دلیل توجه ویژه‌ای که به حل مسائل این بخش برای ایثارگران داشته‌اند تشکر می‌کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین شعبانی افزود: نکته‌ای که باید در کنار خدمات رسانی به ایثارگران مورد توجه باشد ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است. امروز جامعه ما بیش از پیش نیاز به این فرهنگ دارد و متأسفانه شاهدیم که دشمنان در حال تخریب همین فرهنگ هستند و لازم است تلاش کنیم تا واقعیت این فرهنگ بیش از پیش مطرح شود.
اوحدی همچنین در دیدار با جانباز آزاده «غلام خانجانی»، گفت: آزادگان عزیز دوران اسارت را با سربلندی و عزت بسیار زیادی سپری کردند. نمایندگان سازمان صلیب سرخ جهانی هر بار که از اردوگاه‌های اسرای ایرانی بازدید می‌کردند از میزان همبستگی آزادگان ایرانی متعجب می‌شدند و به اذعان خود آن‌ها مدت‌ها پس از بازگشت درباره این مسئله صحبت می‌کردند.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری آزادگان را به الماس‌های درخشان تشبیه کردند. الماس مقاوم‌ترین عنصر در طبیعت است که در شرایط بسیار سخت به این شکل در می‌آید. اسرای ما نیز واقعاً تمام این شرایط را سپری کردند تا به این درجه از مقاومت و روشنایی برسند.
معاون رییس جمهور همچنین با جانباز ۷۰ درصد «حسین یارمحمدی»، خانواده شهیدان «حاجی بابایی» و خانواده شهیدان «محمودی» دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
وی در انتهای سفر خود با حضور در مراسم امضای تفاهم‌نامه تخصیص زمین برای ۲۲۰۰ مسکن ویژه ایثارگران در استانداری همدان با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۹ با عنوان «جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری، گفت: ما نیز در بنیاد شهید و امور ایثارگران تلاش کردیم تا مصادیق خدمات را بر اساس این نامگذاری مشخص و به سمت تحقق این شعار حرکت کنیم. یکی از این مسائل، مربوط به حوزه مسکن خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران است که باید به صورت مجزا در هر استان بررسی و حل شود.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: در همین راستا تصمیم بر این شد تا با کمک و همراهی استانداران محترم به سمتی برویم تا شاهد جهشی در مسیر خانه دار شدن جامعه معزز ایثارگری باشیم. امروز نیز با امضای این تفاهم‌نامه مشکل مسکن تمام ایثارگران در استان همدان حل می‌شود.
اوحدی با اشاره به حوزه اشتغال ایثارگران گفت: علی‌رغم تمام محدودیت‌هایی که امروز شاهد آن هستیم، خوشبختانه با امضای تفاهم‌نامه با استاندار محترم همدان زمینه ایجاد اشتغال برای ۲۰۰۰ ایثارگر در این استان فراهم می‌شود.
معاون رییس جمهور ادامه داد: در حوزه درمان به دلیل عدم تأمین به موقع اعتبارات مشکلاتی در بیمه دی وجود داشت که خوشبختانه با مصوبه دولت و تأکید رییس جمهوری محترم تمامی مطالبات بنیاد شهید و امور ایثارگران به زودی پرداخت می‌شود و بدهی‌های حوزه درمان و بیمه دی و مطالبات مجموعه‌های آموزشی و علمی کشور نیز تسویه خواهد شد.
استاندار همدان نیز در این مراسم تأکید کرد: استان همدان با عناوینی چون دارالمومنین و دارالمجاهدین نامیده شده که نشانگر ویژگی‌های خاص این استان است. ما نیز خود را خدمتگزار مردم این استان می‌دانیم و نهایت تلاش خود را در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت محترم در این استان به کار می‌بندیم.
سعید شاهرخی افزود: خوشحالیم که به موازات اقدامات عمومی برای مردم، نگاه خاصی نیز برای خدمت‌رسانی به ایثارگران در این استان وجود دارد و ان‌شاء‌الله با سفر جناب مهندس اوحدی و امضای تفاهم‌نامه مسکن و اشتغال این رویکرد شدت خواهد گرفت. همچنین تکریم خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران در قالب طرح سپاس از سوی مسئولان این استان انجام می‌شود و این موضوع را در بین تمام کارهای خود بالاترین افتخار می‌دانیم.
وی در پایان با اشاره به امضای تفاهم‌نامه تهیه مسکن و اشتغال ایثارگران، گفت: پس از امضای این تفاهم‌نامه کارهای لازم را نیز برای اجرایی شدن آن به کار می‌بندیم.
انتهای پیام/