مکتب سردار سلیمانی محور برنامه‌های بنیاد استان همدان است

تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۴
کد مطلب : ۳۵۱۱۵۳
سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان در آستانه چهلمین سال گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: محور برنامه‌های این مجموعه در هفته دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی با عنوان، «مکتب سلیمانی» است، چرا که این مکتب انقلاب بود که ۴۰ سال پیش افرادی همچون حسین فهمیده را به سردار قاسم سلیمانی‌ها تبدیل کرد.
مکتب سردار سلیمانی محور برنامه‌های بنیاد استان همدان است
به گزارش «ایثار»، احمد عباسیه بزرگی با اشاره به اینکه در آستانه هفته دفاع مقدس هستیم در خصوص برنامه‌های بزرگداشت هفته دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس قطعه‌ای از تاریخ کشور ما است که ملت ایران با جان، خون و ایثار خود این قطعه تاریخی را رقم زدند.
وی با بیان اینکه برای گرامیداشت این قطعه تاریخی که ۸ سال به طول انجامید باید امانت داران خوبی باشیم، افزود: باید از نسلی که توانستند این دفاع را به وجود آورده و مقدس بودن آن را تثبیت کنند امانت داری کرد و این همه ایثار و حماسه را قدر دانست.
عباسیه بزرگی با اشاره به اینکه برای گرامیداشت ۸ سال دفاع مقدس، هفته‌ای در تقویم تاریخی کشور به آن اختصاص داده‌ شده است، گفت: پاسداشت آن همه ایثار و گذشت غیر قابل توصیف است چرا که صحبت از ایثارگرانی که در برهه‌ای از تاریخ با جان و دل دقایق و ثانیه‌های بسیاری را حماسه آفریدند در قالب یک هفته کاری سخت و دشوار است. از آنجا که همه مردم در این ایثار نقش داشته‌اند بنابراین همگی در پاسداشت این هفته دخیل خواهند بود و بنیاد به عنوان یکی از دستگاه‌های متولی در گرامیداشت این هفته، برنامه‌های مختلفی در دستور کار خود دارد.
وی با بیان اینکه شهدا و ایثارگران، نماد عینی هفته دفاع مقدس هستند اما آنچه در دید مردم است گلزار شهدا است، ابراز کرد: باید برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شوند که در کنار گلزار شهدا اجرا و برگزار شوند چرا که باید این حماسه سازان بزرگ تاریخ به همگان معرفی شوند.
سرپرست بنیاد استان همدان با بیان اینکه شهدا، مستجاب‌الدعوه هستند، ادامه داد: از طرفی وجود این شهدا برای همه ما تبرک و برکت است، مزار شهدا برای ما امامزادگان عشقی هستند که اگر به آنها متوسل شویم برکات بسیاری به همراه خواهد داشت.
عباسیه با اشاره به اینکه محور برنامه‌های این مجموعه در هفته دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی با عنوان، «مکتب سلیمانی» است، گفت: در این برهه از زمان به مکتب حاج قاسم سلیمانی تأکید می‌شود چرا که این مکتب انقلاب بود که ۴۰ سال پیش افرادی همچون حسین فهمیده را به سردار قاسم سلیمانی‌ها تبدیل کرد. ما امروز با گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی، افرادی همچون سلیمانی و حججی کم نداریم که فریاد آنها لرزه بر اندام دشمنان عالم می‌اندازد.
وی گفت: از آنجا که در آستانه ورود به اربعین حسینی نیز هستیم برنامه‌های این مجموعه به نوعی به ابعاد حماسی این واقعه تاریخی خواهد پرداخت، بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع از تمام ظرفیت‌های معنوی استان استفاده و استقبال خواهیم کرد.
عباسیه گفت: بخش دیگری از برنامه‌های این مجموعه، خانواده شهدا هستند همانند حماسه عاشورا که توسط خانواده اباعبدالله (ع) و به طور ویژه حضرت زینب (س) رقم خورد و این قیام تا ابد ماندگار شد، در این بین مادران و همسران شهدا نیز با تأسی از عاشورا فرزندان و همسران خود را راهی میدانی کردند که در آن باید از جان و خون خود می‌گذشتند. در این بین همزمان با سراسر کشور «همایش شکوه ایثار» با هدف برجسته‌سازی نقش زنان و مادران در دفاع مقدس و با محوریت تقدیر از مادران و همسران شهدا و ایثارگران در استان برگزار می‌شود.
سرپرست بنیاد استان همدان با اشاره به اینکه در استان همدان تنها یک شهید فاجعه منا وجود دارد ادامه داد: همزمان با هفته دفاع مقدس و طی برنامه «کنگره تجلیل از شهدای منا» از خانواده این شهید تجلیل خواهد شد.
وی با بیان اینکه هنر موجب ماندگاری یک فرهنگ و حماسه می‌شود گفت: برگزاری «کنگره تئاتر ایثار» در نقاط مختلف استان از دیگر برنامه‌های این مجموعه در هفته دفاع مقدس است، در این برنامه با بهره‌گیری از زبان هنر، حماسه‌ای بیان و ماندگار می‌شود.
عباسیه بزرگی تصریح کرد: مرمت و بازسازی دیواره نویسی‌های شهر با عناوین و مضامین شهدا با همکاری شهرداری و استفاده از ظرفیت پیام آوران ایثار در سطح مساجد، دانشگاه‌ها و مزار شهدا از دیگر برنامه‌های این مجموعه در این ایام است.
گفتنی است پیام آوران ایثار، جمعی از رزمندگان و ایثارگران دوران دفاع مقدس هستند که در ایام مختلف سال با حضور در اماکن مختلف به خاطره‌گویی و بازگویی وقایع جنگ می‌پردازند.
وی افزود: برنامه عطرافشانی گلزار شهدا با عنوان «میهمانی لاله‌ها» در روز پنج شنبه در اقصی نقاط استان اجرا خواهد شد، این برنامه در همدان نیز با حضور مسئولان استانی و چهره‌های ارشد نظامی برگزار می‌شود. یکی از برنامه‌های بنیاد که همواره در طول سال نیز برگزار می‌شود، «طرح سپاس» با محوریت سرکشی از خانواده شهدا و ایثارگران است که پیش‌بینی می‌شود امسال همزمان با هفته دفاع مقدس از ۱۰۰۰ خانواده شهید در استان سرکشی به عمل آید.
سرپرست بنیاد استان همدان ادامه داد: در این طرح، ادارات و دستگاه‌های نظامی با هریک از خانواده شهدای مجموعه خود دیدار و سرکشی خواهند داشت، «تجلیل از مدافعان سلامت» توسط ایثارگران از دیگر برنامه‌ها است، در این طرح، جانبازان و ایثارگران ادارات مختلف در محل کار از مدافعان سلامت تجلیل و تقدیر خواهند کرد.
عباسیه بزرگی با اشاره به اینکه شهدا هدایت‌گر انسان بوده و نسل جوان امروز باید از سیره شهدا الگو بگیرد گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، ضامن بقای نظام و انقلاب و سربلندی ملت ماست، در این راستا مراسم «شبی با این ستاره‌ها» در گلزار شهدای استان برگزار می‌شود.
وی گفت: در این مراسم راویان دوران دفاع مقدس نیز حضور خواهند داشت، نباید فراموش کرد که هر آنچه در کنار شهدا باشد، پربرکت خواهد بود. برگزاری نمایشگاه دستاوردهای انقلاب با همکاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان و تبلیغات محیطی از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این ایام است. اسناد و مکتوبات به جای مانده از شهدا در حال جمع‌آوری در حوزه‌های مختلف است که به زودی آمار قطعی اعلام خواهد شد، تعمیر و بازسازی مزار شهدا نیز از دیگر اقدامات این مجموعه است که به جد در حال پیگیری است.
انتهای پیام/