​ ارزش‌های دفاع مقدس و تقویت روحیه ایثار و شهادت‌طلبی

تاریخ انتشارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۰
کد مطلب : ۳۵۱۴۲۸
دکتر بهروز بزرگی؛ مدیرکل ارتباطات و مراجعات بنیاد شهید و امور ایثارگران
​ ارزش‌های دفاع مقدس و تقویت روحیه ایثار و شهادت‌طلبی
جنگ به عنوان يك عامل تغيير و دگرگونی در هر جامعه‌ای، وجدان گروهی و جمعی انسان‌ها را محك می‌زند و روی فرهنگ آنان تاثير می‌گذارد. در تاریخ تحولات کشورها نقاط عطفی وجود دارد که به عنوان سمبل شادکامی‌ها و یا تلخ کامی‌های ملی آن کشور خودنمایی می‌کند و به همین دلیل آن روز یا روزها جشن گرفته می‌شود و یا مراسم سوگواری برگزار می‌گردد. هشت سال دفاع مقدس یک مقطع تاریخی درخشان در طول حیات سیاسی ملت ایران است. اگرچه به دلیل تلفات انسانی و خسارات دیگر، نقاط تلخی به همراه دارد اما از آنجا که صحنه‌هایی از غیرت ملی و دینی ایرانیان را به نمایش گذاشت، یک مقطع تاریخی فوق‌العاده مهم به حساب می‌آید که در تاریخ معاصر ایران بی‌نظیر است.
 شهریور 1359 رژیم بعثی عراق با طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلامی آغاز کرد اما در کمال ناباوری با مقاومت ایثارگرانه ملت غیور ایران در هشت سال دفاع مقدس مواجه و ضمن به عقب رانده شدن، متحمل شکست‌های سنگینی شد.
 دفاع مردم ایران از آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی و انقلابی و همچنین حفظ کیان سرزمین خود در هشت سال دفاع مقدس به عنوان سند مقاومت و مظلومیت ایرانیان در خاطره تاریخ ثبت و ضبط است. سند مقاومت از این رو که دشمن تا بن دندان مسلح به اتکای همه قدرت‌های استکباری و زورگو برای محو ارزش‌های ملتی برآمده بود که مدت زیادی از پیروزی انقلاب بزرگ آنها سپری نشده بود. هنوز شرایط انقلابی و عوارض آن بر فضای ایران مستولی بوده و کشور در شرایط آمادگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نبود که با تهاجم همه‌جانبه به کشور، جنگی ناخواسته و نابرابر بر ملت ایران تحمیل شد. مقاومت همه‌جانبه و رشادتهای آحاد مردم در قالب نیروهای مردمی، بسیجی و حماسه آفرینی سپاه و جهاد و ارتش، رکورد جدیدی از مقاومت را بر جای گذاشت. سند مظلومیت نیز از این رو می‌باشد که این جنگ نابرابر بود و ایران نه از توان دفاعی برابر برخوردار بود و نه بروکراسی کشور اجازه تجهیز قوا را برای یک جنگ به ما می‌داد.
 تحمیل جنگ هشت ساله به ایران، دومین موج اتحاد و حرکت مردمانی را در پی داشت که برای آزاد زیستن، بهای بسیار پرداخته بودند و در این عرصه، با ایمانشان چنان به مبارزات خود بعد معنوی بخشیدند که از دل مرارت‌های بی‌شمار جنگ، ارزش‌هایی چون شرافت، ایمان، عشق، شجاعت، تدبیر و ایثار تبلور یافت. مرزهای جنوب و غرب کشور هر چند تا دیرزمانی به قربان‌گاه پاک‌ترین فرزندان این دیار بدل گشت، ولی ایمان و قدرت روح والای آنان، این خاک را به مکانی مقدس تبدیل کرد که تا امروز سایه حضورشان در آن جا موج می‌زند و خاک، عطر خود را از وجود آنان وام دارد. این از مهمترین ویژگی دفاع‌مقدس بود که خاستگاه آن فرهنگ شهادت‌طلبی است که ریشه در فرهنگ دینی و ملی مردمان این سرزمین دارد و پروراننده روحیه ایثار و شهادت‌طلبی است. مهمترین شاخصه‌های این فرهنگ خدامحوری بود. همان گوهری که تمام سکنات و حرکات فرد را متوجه مبدا هستی می‌نماید. خدامحوری موجب شد تا بر خلاف دیگر ارتش‌های جهان، رزمندگان اسلام تمام لحظات خود را متوجه خدا نمایند و بر خلاف دیگر استراتژی‌های نظامی فتح خاک را نه به عنوان یک هدف اولیه و اصلی، بلکه به عنوان یک هدف ثانویه ببینند و این موضوع در تمام تاریخ بشریت بی‌نظیر است و نمونه‌های آن را فقط می‌توان در مقاومت‌هایی سراغ داشت که از ایران اسلامی بهره گرفته‌اند.
همانا شهادت‌طلبی برخاسته از این فرهنگ والا از ارزش‌هایی است که رزمندگان اسلام با تکیه بر آن توانستند پیروزی‌های بزرگی را برای جبهه حق به ارمغان آورند. رزمندگان اسلام از آن جا که دفاع در برابر تهاجم بعثیان را مقدس می‌دانستند و کشته شدن در این راه را برای خود، مرگی سعادت‌آفرین و افتخارآمیز ارزیابی می‌کردند، نه تنها از دادن جان دریغ نمی‌ورزیدند که شیفته آن بودند. شهادت‌طلبی رزمندگان اسلام به عنوان عامل مؤثر معنوی، از امتیازهای جبهه حق در برابر جبهه باطل بود و بر این باور برادری و همدلی در دوران دفاع مقدس، نمودی خیره کننده یافت. رزمندگان اسلام به پیروی از قرآن کریم، در برابر دشمن، با صلابت و شجاعت برخورد می‌کردند و با یکدیگر در کمال صمیمیت، مهربانی و همدلی می‌زیستند. برخورد فروتنانه و برادرانه فرماندهان با نیروهای تحت امر، عشق و محبت نیروها به فرماندهان و رفتار بی‌پیرایه و صادقانه رزمندگان با یکدیگر، جبهه‌های نبرد را به کانون بزرگ محبت، صفا و برادری تبدیل کرده بود که گرمی آن، روز به روز داوطلبان جدیدی را به خود جذب می‌کرد. آنان که برای نخستین بار رهسپار جبهه می‌شدند، برادری دینی حاکم در میان رزمندگان را چنان زیبا و دوست داشتنی می‌یافتند که تا مدت‌ها خانه و کاشانه و خانواده را از یاد می‌بردند. برادری، روح تعاون و همکاری را در رزمندگان می‌دمید و آنان را برای برداشتن باری از دوش دیگران و گام برداشتن به سوی پیروزی، به یاری هم‌سنگران و فرماندهان وا می‌داشت.
اگر امروز علی‌رغم حضور متجاوزانه نیروهای فرامنطقه‌ای از جمله آمریکا در منطقه، مردم ایران در داخل کشور احساس امنیت می‌کنند و هیچ کشوری جرات تجاوز به خاک کشور و انقلاب ما را ندارد، بدین دلیل است که آنها جنگ با این ملت زنده، بیدار و شجاع را در جنگ تحمیلی تجربه کرده‌اند و می‌دانند با مردمی جان بر کف رو به رو هستند؛ ملتی که از مرگ در راه پاسداشت آرمان‌هایش نمی‌ترسد. از این رو، حفظ این دستاوردها و پاسداشت آن همه مجاهدت‌ها، وظیفه‌ای بس خطیر است که امروز بر شانه‌های  همه آحاد جامعه قرار گرفته است.
انتهای پیام/