هنر بهترین راه برای ترویج و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت است

تاریخ انتشاردوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب : ۳۵۳۶۴۱
مدیرکل امور فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه شهدا جان خودشان را نثار راه آرمان ها و ارزش های والای الهی کردند، گفت: دفاع مقدس برگ زرینی در تاریخ ایران و انقلاب اسلامی است.
هنر بهترین راه برای ترویج و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت است
به گزارش «ایثار»، اسکندر یارنسب در همایش نکوداشت شهدای هنرمند گیلان، با بیان اینکه شهدا جان خودشان را نثار راه آرمان‌ها و ارزش‌های والای الهی کردند، گفت: دفاع مقدس برگ زرینی در تاریخ ایران و انقلاب اسلامی است.
وی، با بیان اینکه باید از زوایای مختلف به تجزیه و تحلیل دستاوردهای دفاع مقدس بپرداریم، افزود: در طول 40 سال گذشته درباره دفاع مقدس بسیار گفته و نوشته شده است و گفته و نوشته خواهد شد، اما بررسی دفاع مقدس از زاویه هنر و تبلیغات نیاز امروز جامعه است.
مدیرکل امور فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران، دفاع مقدس را یک قله رفیع و دست نیافتنی در تاریخ انقلاب دانست و گفت: هنر و تبلیغات دوران دفاع مقدس نیز جزو درخشان‌ترین دستاوردهای فرهنگی انقلاب است و آثار بی‌نظیر هنری در این هشت سال خلق شد.
یارنسب، با بیان اینکه آثار هنری هنرمندان در کوران جنگ خلق شده است، گفت: هنوز سروده‌ها و اشعار و فیلم‌ها و نقاشی‌های دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس در وصف شهدا و رزمندگان در یاد مردم باقی مانده و تازگی دارد.
وی با بیان اینکه ارزش‌های دفاع مقدس باید در قالب هنر به نسل‌های امروز و فردا منتقل شود، خاطرنشان کرد: همانگونه که هنر در نسل گذشته اثرگذار بود، امروز نیز می‌تواند مخاطبان زیادی را به خود جذب کند.
مدیرکل امور فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران، با اشاره به شورآفرینی‌های آواها و نواهای ملی و بومی دفاع مقدس در بین مردم و رزمندگان، گفت: دفاع مقدس یک برش منحصر بفرد در تاریخ ایران است و محتواهای هنری خلق شده در این برش نیز مانایی دارد.
وی نشان شناسی‌های دفاع مقدس را شامل چفیه و پیشانی‌بند دانست و گفت: چفیه به عنوان محصول خلاقانه هنرمندان در خط مقدم برای رزمندگان کاربردهای فراوان داشت، اما در اقصی نقاط کشور به عنوان نشانه دفاع مقدس شناخته می شود. پیشانی بندهای یا زهرا (س) و یا حسین (ع) رزمندگان نیز بعد از 40 سال هنوز جایگزینی ندارد.
یارنسب، با بیان اینکه در طول دفاع مقدس شاهد مدیریت هنری عناصر و نشانه‌های فرهنگی و تبلیغی بودیم، عنوان کرد: مجموعه آثار ادبی و هنری خلق شده در دوران دفاع مقدس هم به لحاظ کیفیت و هم از نظر تاثیرگذاری بی‌نظیر است و مخاطبان فراوانی دارد. امروز نیز باید با توجه به گسست نسلی از زبان هنری برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس استفاده کنیم، زیرا زبان نافذ و اثرگذار هنر فرازمانی و فرامکانی است.
وی با اشاره به ماندگاری دفاع مقدس برای همیشه نسل‌ها و عصرها، گفت: هنر تاریخ مصرف ندارد و برای همیشه باقی می‌ماند لذا باید فرهنگ دفاع مقدس را به هنر گره بزنیم. شهادت هنر مردان خداست و شهدای ما هنرمند بودند، لذا هنرمندان باید شهادت را به عنوان بالاترین آموزه دینی، زمینی و قابل فهم برای نسل‌های جدید کنند. امروز غربی‌ها قهرمانان موهومی خلق می‌کنند و بر ملت‌ها اثر می‌گذارند و ما نیز باید با هنرمندان شهید خودمان دنیا را تحت تاثیر قرار بدهیم و فرهنگ ایثار و شهادت را منتقل کنیم.
انتهای پیام/