یادداشت؛

فرهنگ ایثار و شهادت رکن اصلی بسیج است

تاریخ انتشارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۲
کد مطلب : ۳۵۹۰۸۲
سرهنگ فریبرز خزایی- فرمانده مرکز مقاومت بسیج بنیاد شهید و امور ایثارگران
فرهنگ ایثار و شهادت رکن اصلی بسیج است
بسمه تعالی
مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا[1]
«در میان مومنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند. برخی از آنان به شهادت رسیدند و برخی از آنها در همین انتظاند و هرگز عقیده خود را تبدیل نکردند».
بی‌گمان تأسیس و تأثیرات شگرف و بی‌بدیل بسیج مستضعفان، به مشابه رویدادی عظیم و اعجازگونه در تاریخ انقلاب اسلامی، از اختصاصات خاص جامعه اسلامی در ایران طی چهار دهه اخیر است ثمرات و برکات عالی و عظیم حضور این شجره طیبه در همه شئون و ابعاد زندگی فردی و اجتماعی و در همه عرصه‌های دفاعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و در نهایت در اعتلاء، عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نمایان و رو به توسعه است.
آنگونه که امام خمینی (ره)، بنیانگذار، پرچمدار و مقتدای این لشکر مخلص خدا فرمودند: «بسیج، مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سر داده‌اند.»[2]
بسیج در سیر حرکت بالنده و مسیر کمال خود، به عنوان خالص‌ترین نیروی بی هماورد ملت و نظام اسلامی، در تمام عرصه‌های حیات اجتماعی کشور به ایفای نقش مؤثر و فراگیر پرداخته و مصداق عالی و اصیل این بیان مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) گردیده که فرمودند: «بسیج به معنی حضور و آمادگی در همان نقطه‌ای است که اسلام و قرآن و امام زمان (ارواحنا فداه)، و این انقلاب مقدس به آن نیازمند است».[3]
از این رو است که امروزه، با یقین می‌توان گفت این مولود مبارک و متعالی انقلاب اسلامی ملت بزرگ ایران، یکی از مهمترین منابع اقتدار، پیشرفت و عزت کشور است و به عنوان الگو و الهام‌بخش دیگر ملل مسلمان و آزاده و استقلال طلب جهان تبدیل شده است.
بن مایه عظمت و اعتلای بسیج را باید در فرهنگ ایثار و شهادت جستجو کرد. این آرمان وقتی در بود و وجود و جان و جهان میلیون‌ها مؤمن بیدار و فداکار نهادینه می‌شود، هیچ نیرویی را توان مقابله با آن نیست؛ چرا که در عرصه خلوص و ایثار و شهادت، ضعف و شکست و ناامیدی راه ندارد. آنانکه با خدای خویش عهد می‌‌بندند و صادقانه بدان وفادار می‌مانند، به حکم خالق هستی، وارثان زمین‌اند و هم اینان یاران استوار و بی‌تزلزل و بی‌شکست منجی عالم بشریت خواهند بود که جهان را در پرتو قیام نهایی در فرجام شکوهند تاریخ، به سر منزل رهایی، عدالت و آزادگی خواهند رساند.
بسیج مستضعفان در این مسیر متعالی، آنگونه که در کشورها و سرزمین‌های محور مقاومت در منطقه و جهان می‌بینیم، در مسیر رشد و گسترش قرار دارد و همین حرکت رو به گسترش، به وضوح رسیدن به مرحله و مقطع قیام جهانی حق طلبان رهایی‌بخش در جهان، تحت لوای منجی عالم بشری را نوید و نشان می‌دهد.
 صدها میلیون انسان به جان آمده از جور، جهل و جنایت مستکبران عالم، آماده قیام و ایثار تحت لوای نجات‌بخش موعود و منتظر آن روز بزرگ هستند در قیامی که نه دیر است و نه دور. بسیج میدان دار و میانه دار اصلی آن عصر و آن آستانه است.
در دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس شهدا و ایثارگران بسیجی نقش بسیار مهمی ایفا نمودند. بسیجیانی که با الهام از فرهنگ ایثار و شهادت پای در میدان نبرد حق علیه باطل نهادند و با نثار جان خویش استقلال و شکوه را برای این مرز و بوم رقم زدند.
بی‌تردید فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت یکی از ارکان اصلی بسیج است که آن را به نیرویی انقلابی و مخلص در راه دفاع از آرمان‌ها و ارزشهای اسلامی و انقلابی تبدیل کرده است و مادامی که این تفکر و این انسان‌های مخلص و مؤمن در کشور حضور فعال دارند، دشمنان این مرز و بوم نمی‌توانند توطئه‌های پلید خود را عملی سازند.

[1] سوره احزاب، آیه23
[2] پیام به ملت ایران و بسیجیان سلحشور در هفته بسیج 1367/9/2
[3] بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان 1378/9/3