ارائه یک هزار خدمت مشاوره ای به خانواده‌های شاهد و ایثارگر استان مرکزی

تاریخ انتشاردوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب : ۳۵۹۲۱۰
مديركل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان مرکزی از برگزاری یک هزار جلسه مشاوره‌ای باهدف ارائه خدمات و حل مشكل خانواده‌های شهدا، جانبازان و آزادگان استان در 8 ماهه سال ۹9 در مراكز مشاوره شاهد و ايثارگر خبر داد.
ارائه یک هزار خدمت مشاوره ای به خانواده‌های شاهد و ایثارگر استان مرکزی
به گزارش ایثار واحد «استان مرکزی»، مرتضی انصاری فر روز دوشنبه سوم آذرماه 99 ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، به وظایف ذاتی اداره مددکاری و مشاوره‌ای بنیاد اشاره کرد و گفت: ازآنجایی‌که خانواده‌های شاهد و ایثارگر جزئی از بدنه جامعه هستند و در اجتماعی زندگی می‌کنند که آسیب‌های اجتماعی در آن وجود دارد، ارائه خدمات مددکاری و مشاوره‌ای برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی راهی مناسب و سازنده است. 
وی اظهار داشت: ارائه  خدمات مشاوره‌ای  برای رسیدن به یک جامعه سالم و نفوذناپذیر در مقابل چالش‌ها، شناخت قابلیت‌ها و استعدادهای درونی و همسو شدن با امکانات از ضروریات اصلی می‌باشد و به این منظور و برای یاری‌رسانی به جامعه ایثارگری استان، مراکز مشاوره استان مرکزی در دو شهرستان اراک و خمین از سال 1374 با اجرای برنامه‌های همچون روانشناسی و مشاوره به‌صورت فردی، گروهی و تلفنی؛ درزمینهٔ های مختلف مشاوره و راهنمایی (خانوادگی، شغلی، تحصیلی، ازدواج، مذهبی)، روانشناسی (رشد روانی - اجتماعی، سلامت روانی، روان‌درمانی)، روان‌پزشکی (خدمات دارودرمانی سرپایی)، روان‌سنجی، مددکاری، همیاران وصل، همیاران امید، شروع به فعالیت نموده و تاکنون با استفاده از مشاورین و روانشناسان و روان‌پزشکان سرآمد به ارائه خدمت مشغول می‌باشند.
انصاری فر افزود: با توجه به اینکه مصادیق آسیب‌های اجتماعی در میان ایثارگران بسیار اندک است، اما بااین‌وجود، برنامه‌های مختلفی به‌منظور پیشگیری از آسیب‌ها توسط بنیاد به این افراد ارائه می‌شود تا اگر آسیبی به ایثارگر واردشده باشد با کمک خانواده او، اقدامات لازم برای بازگشت فرد آسیب‌دیده به زندگی عادی انجام شود.
وی گفت: هر یک از ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران اعم از همسران، فرزندان و والدین شهید، جانبازان، همسران و فرزندان آنان و آزادگان، همسران و فرزندان آنان می‌توانند با تماس تلفنی و گرفتن وقت قبلی از مرکز مشاوره شاهد و ایثارگر به‌صورت حضوری یا تلفنی از انواع خدمات مشاوره (خانواده، تحصیلی، ازدواج، شغلی، روان‌درمانی و روان‌پزشکی) به‌صورت رایگان بهره‌مند شوند.
انصاری فر با اشاره به برگزاری یک هزار جلسه مشاوره از ابتدای سال جاری تاکنون، بیان کرد: در حال حاضر این مراکز با حضور روان شناسان و روان‌پزشکان مجرب اقدام به ارائه خدمات زیر می‌نماید:1- ایجاد شرایط مناسب و امن برای دسترسی آسان و سریع جامعه هدف به متخصصین مشاوره،2- ارائه خدمات مشاوره و توانمندسازی با تأکید بر حفظ اسرار و رازداری حرفه‌ای،3-انجام جلسات مشاوره فردی درزمینهٔ خانوادگی، ازدواج، تحصیل، روان‌درمانی و روان‌پزشکی 4- ارائه راهنمایی و مشاوره تلفنی با نوبت‌دهی برای آن دسته از افرادی که به دلیل مشکلات جسمانی و یا سکونت در شهرستان‌های فاقد مرکز مشاوره امکان مراجعه حضوری را ندارند،5-روان‌سنجی درزمینهٔ های هوش، استعداد، رغبت، شخصیت و پیشرفت تحصیلی،6-انجام جلسات مشاوره گروهی که با توجه به همه‌گیری بیماری کرونا این فعالیت با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و در قالب گروه‌های 5 تا 7 نفر برگزار می‌گردد.
وی تصریح کرد: 270 جلسه مشاوره با والدین و همسران و فرزندان شهدا و 730 مورد مشاوره با خانواده جانبازان و آزادگان بوده است.
وي با اشاره به اقدامات پيشگيرانه قبل از بروز مشكل افزود: توانمندسازي خانواده‌ها در جهت حل مسائل، ايجاد اعتمادبه‌نفس، هدايت و راهنمايي، شكوفايي استعدادها و مصون‌سازي افراد در برابر آسيب‌ها، شاخصه‌اي مؤثر در كاهش و رفع مشكلات است.
وي تصريح كرد: دفاتر مركز مشاوره شاهد و ايثارگر استان مرکزی جهت ارائه خدمات مشاوره در زمينه‌هاي مختلف تحصيلي، ازدواج و... در شهرستان‌های اراک و خمین با شماره تماس‌های 33691382 و 46330611 هرروز از ساعت 30/7 الی 30/14 به‌غیراز ایام تعطیل مستقر و آماده ارائه خدمات هستند.
انتهای پیام/