نقش تشکل‌های شاهد و ایثارگر در آرمان‌خواهی و توسعه پایدار

تاریخ انتشاريکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۲
کد مطلب : ۳۶۴۰۹۴
عادل مهری، مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر
نقش تشکل‌های شاهد و ایثارگر در آرمان‌خواهی و توسعه پایدار
هرجا که سرمایه اجتماعی بوده توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هم اتفاق افتاده است. در واقع بین توسعه و سرمایه اجتماعی یک همبستگی وجود دارد و سرمایه اجتماعی از پارادایم‌های اصلی توسعه پایدار در جوامع است. از طرفی می‌دانیم که راه‌حل بسیاری از مسائل و مشکلات مربوط به حوزه‌های مختلف جامعه بدون مشارکت اجتماعی میسر نیست. مقوله مشارکت در اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی بند 8 اصل سوم و برنامه‌های توسعه مورد توجه جدی قرار گرفته و بسترها و زمینه‌های حقوقی مشارکت مردم در عرصه سیاست، اقتصاد و اجتماع فراهم شده است.
 تشکل‌های مردم نهاد نمونه­‌ بارزی از مشارکت افراد در جامعه هستند. آن‌ها می‌توانند به‌طور ذاتی افرادی با سلایق، توانمندی و تخصص‌های متنوع را در خود جای دهند، به‌نوعی تمرین مشارکت و تعلق داشتن به جامعه در تشکل‌ها تجربه می‌شود و افراد با عضویت در آن امکان کارایی و اثربخشی خود را به صورت آزادانه­‌تر تجربه می‌کنند. از طرفی کارکرد تشکل­‌ها کم‌هزینه‌تر و با کارایی بالاتر است. در واقع تشکل‌ها می‌توانند با تسهیل کنش‌های اجتماعی زمینه را برای مشارکت آحاد جامعه فراهم کنند. به‌نظر می‌رسد تشکل‌های پویا می‌­توانند از طریق اثرگذاری بر موئلفه‌های سرمایه اجتماعی مثل مشارکت و انسجام اجتماعی به توسعه کشور در جنبه­‌های مختلف کمک کنند.
جامعه شاهد و ایثارگر به‌عنوان سرمایه اجتماعی انقلاب اسلامی تاثیر به‌سزایی بر حفظ ارزش‌های اسلامی در جامعه دارند. حضور پررنگ تشکل­‌ها، مخصوصاً تشکل‌های مختلف شاهد و ایثارگر و نخبگان می‌توانند نقش مهمی در توسعه فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور داشته باشند. تشکل­‌های شاهد و ایثارگر که نمایندگانی از خانواده‌­های شهدا، جانبازان و آزادگان هستند، با داشتن واژه «ایثارگری» که نمود تعهد، فداکاری، ایمان و عشق به انقلاب است، می­‌توانند در این مسیر بازوی محکمی برای حرکت جامعه به سمت آرمان‌خواهی و توسعه پایدار در جنبه‌های مختلف جامعه باشند. از طرفی وجود تشکل­‌هایی هم‌چون تشکل­‌های شاهد و ایثارگر فرصتی را برای شناساندن توانمندی‌ها، ایده­‌ها و مسیری را برای هم‌فکری آن‌ها فراهم می‌کند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از دانشجویان در خردادماه 1396 به آرمانگرایی، واقع‌بینی و فعال بودن تشکل‌ها اشاره نموده‌اند و فرموده‌اند:
«آرمان‌گرایی را فراموش نکنید. رسیدن به جامعه‌ عادل، جامعه‌ آزاد، جامعه‌ پیشرفته، جامعه‌ مؤمن، جامعه‌ متعبد، جامعه‌ مرفه، جامعه‌ متحد، جامعه‌ قوی و مستحکم، جامعه‌ مستقل؛ این‌ها آرمان است. ارزش دارد که انسان جانش را در راه این آرمان‌ها، برای خاطر خدا بدهد»، «واقع‌بین باشید؛ موانع را ببینید؛ من می‌گویم ‌واقع‌بین باشید، یعنی واقعیات مثبت را ببینید؛ جمعیت جوان را، جمعیت بااستعداد را، توانایی­‌های بشری فوق‌العاده را، استعداد فوق‌العاده‌ ملت را، امکانات زیرزمینی را، موقعیت جغرافیایی را، پیشرفت جمهوری اسلامی را؛ این‌ها را ببینید، اینها واقعیات است»، «تشکل نباید بنشیند، در یک حادثه‌ای که پیشرفتی هست اظهار خوشحالی کند، در یک حادثه‌ای که مثلاً پسرفتی هست احساس حزن و اندوه بکند؛ نه، باید فعال باشد، در هر دو جا باید فعال باشد؛ تماشاچی نباشد».
امید است که تشکل­‌ها با سرلوحه قرار دادن بیانات رهبر انقلاب زمینه را برای توسعه پایدار میهن عزیزمان فراهم سازند و البته همواره سعی بر آن است که در این مسیر نقش موثری داشته باشند. در این زمینه اقدامات تشکل‌های شاهد و ایثارگر در عرصه‌های مختلف قابل توجه است. نخبگان شاهد و ایثارگر و اعضای تشکل‌های این جامعه معظم در هر فرصت و موقعیتی سعی داشته‌اند از تمام توان و ظرفیت خود در جهت پیشرفت کشور و حل مشکلات جامعه و حفظ و پاسداشت آرمان‌های اسلام و انقلاب بهره ببرند.