یادداشت؛

سیره حضرت ام‌البنین سلام الله علیها

تاریخ انتشارچهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۰
کد مطلب : ۳۶۵۹۹۳
فریده اولادقباد، مشاور امور زنان و خانواده بنیاد شهید و امور ایثارگران
سیره حضرت ام‌البنین سلام الله علیها
امروز مصادف است با سالروز رحلت بزرگ بانوی جهان اسلام، حضرت فاطمه بنت حزام معروف به «ام البنین» همسر امام علی بن ابیطالب (ع) و مادر شهدای عالی‌مقام حماسه‌ عظیم عاشورا.
چنان که در کتاب‌های متعدد و منابع متواتر آمده است آن بانوی پرهیزکار و با فضیلت از سرآمدان بانوان عصر خویش و دارای بینش و منشی والا و فراتر از آن روزگار بوده‌اند و پس از شهادت جانگداز حضرت فاطمه زهرا (س) به توصیه‌ عقیل بن ابیطالب با امام علی (ع) ازدواج فرموده و در همه‌ احوال و شرایط دشوار آن زمانه همواره حضوری مؤثر و تحسین برانگیز داشته‌اند.
به شهادت شخصیت‌های نامدار جهان اسلام حضرت ام البنین (س) علاوه بر فضایل بسیار از شجاعت و فصاحت فراوانی برخوردار بوده‌اند و از خصوصیات شگفت شخصیت ایشان که همواره به نیکی از آن یاد شده است علاقه و محبت خارق العاده‌ آن بانوی گرامی به خاندان پیامبر اکرم (ص) به ویژه حضرت امام حسین (ع) بوده است، چنانکه شهید ثانی در این باره گفته است که آن بانو خود را وقف خدمت به عترت ارجمند بنی اکرم (ص) کرده بود و به همین لحاظ در نزد اهل بیت (ع) از منزلت و احترام خاصی برخوردار بود که چنین تکریمی بیانگر عظمت و جایگاه شخصیت آن بانوی گران مایه است.
درباره‌ فضائل و کرامات حضرت ام البنین (س) سخن بسیار است لیکن در این مجال و به عنوان نمونه‌ای از بصیرت والای ایشان خوب است اشاره‌ای داشته باشیم به لحظات خاصی که حضرت سیدالشهداء آهنگ سفر برای تشرف به حج و به دنبال آن هجرت به سوی سرزمین نینوا را داشتند. در این لحظات حضرت ام البنین (س) به فرزندان رشید خود چنین سفارش فرمود: چشم و دل مولایم امام حسین (ع) و فرمانبردار او باشید. همچنین هنگامی که امام سجاد(ع) بشیر را برای ابلاغ خبر شهادت فرزندان حضرت ام البنین (س) در واقعه­ کربلا به مدینه می‌فرستد. بشیر هر چه که از فرزندان آن بانوی گرامی می‌گوید. پاسخ می‌شنود:
یا بشیر اخبرنی عن ابی عبدالله، اولادی و منتحت الخضراء و کلهم ندا و لابی عبدالله الحسین.
یعنی: ای بشیر خبر از امام من اباعبدالله الحسین (ع) بده. فرزندان من و همه­ آنچه زیر این آسمان مینایی است فدای ابا عبدالله.
و هنگامی که خبر شهادت سالار شهیدان را شنید چنان حالی به او دست داد که فرمود:
 «قد قطعت نیاط قلبی» یعنی؛ رگ قلبم را پاره کردی.
و چنان به شیون و زاری پرداخت که دل همگان را غرق در حزن و ماتم کرد.
در منابع معتبر آمده است که حضرت ام البنین در شمار پیشگامان شعر عاشورایی بوده‌اند و سروده‌های خویش را با نوای اندوهگینی قرائت می‌کرده‌اند، چنانچه در کتاب «مقاتل الطالبین» آمده است، حتی اشخاص مانند مردان که به سنگدلی و قساوت شهره خاص و عام بودند از این همه ابراز احساسات عمیق، متأثر می‌شدند.
امید آنکه با پیروی از سیره این بانوی شجاع، فداکار و آگاه، قدردان خانواده‌های معظم و معزز شهدا، به‌ویژه مادران و همسران گرانقدر شهیدان عالی‌قدر این دیار لاله‌پرور باشیم. مادران و همسرانی که اسوه‌های راستین صبر و استقامتند و خانه‌هایشان از رایحه دلپذیر شهدا سرشار است.