فراخوان جذب اعضای مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر منتشر شد

تاریخ انتشارجمعه ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۶
کد مطلب : ۳۷۳۸۴۲
نخبگان شاهد و ایثارگر دارای رتبه‌های علمی، مقالات و کتاب‌های علمی، هنری و قرآنی می‌توانند در سامانه بانک اطلاعاتی مرکز دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر تحت عنوان «گنج شاهد» نام‌نویسی کنند.
فراخوان جذب اعضای مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر منتشر شد
به گزارش «ایثار»، عادل مهری مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر، با اعلام فراخوان جذب اعضای مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر گفت: یکی از مسائلی که از گذشته در مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر با آن مواجه بودیم، ضرورت به‌روزرسانی بانک اطلاعاتی و همچنین عدم امکان بهره‌مندی از اطلاعات و محتویات علمی اعضا بود و بر این اساس، سامانه گنج شاهد با همکاری شرکت تجارت الکترونیک بانک دی به صورت خود اظهاری طراحی و راه‌اندازی شد و طی این فراخوان نخبگان و سرآمدان می‌توانند با مراجعه به سامانه «گنج شاهد» بدون نیاز به مراجعه حضوری نام‌نویسی کنند.
وی درباره مزایای نام‌نویسی در این سامانه توضیح داد: یکی از امتیازهای طرح این است که دیگر نیاز نیست پژوهشگران و محققان شاهد و ایثارگر آثار علمی خود را به صورت فیزیکی ارسال کنند بلکه می‌توانند به صورت الکترونیکی نام‌نویسی و آثارشان را ارائه دهند، بدین صورت در مرکز دانش‌پژوهان از آثار علمی این افراد استفاده می‌شود.
مهری یادآور شد: مشوق‌هایی در این سامانه برای پژوهشگران و نخبگان در نظر گرفته‌ شده است و این افراد می‌توانند پس از اخذ امتیازات، به برخی امکانات و خدمات رفاهی و علمی دست یابند. در واقع با توجه به رویکرد‌ رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران مبنی بر خدمت رسانی به جامعه ایثارگری، فراخوان جذب و تقاضای جامعه ‌نخبگان برای بهره‌مندی آن‌ها از خدمات به صورت آنلاین منتشر شد. این فراخوان از طریق سایت‌ها، خبرگزاری‌ها، دانشگاه‌ها و نهاد‌های مرتبط علمی ایثارگران انتشار خواهد یافت و محدودیت زمانی برای آن وجود ندارد.
مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر با اشاره به یکی از چالش‌های نخبگان ایثارگر، توضیح داد: پیش از راه‌اندازی سامانه گنج شاهد، نخبه‌ها و پژوهشگرانی که آثار علمی داشتند، نمی‌توانستند به صورت حضوری آثار خود را ارائه دهند و ما هم امکان بهره‌مندی از آثار علمی و پژوهشی آنها را نداشتیم. در این سامانه می‌توانیم از خدمات علمی نخبگان در قالب‌هایی مانند برپایی کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی بهره‌مند شویم.
وی افزود: بهره‌مندی جامعه ایثارگری از علم و ایجاد فضای اشتغال و درآمدزایی برای نخبگان از امتیازات این طرح محسوب می‌شود. از سوی دیگر، نخبگان و پژوهشگران با ارائه مقالات یا دستاورد‌های خود می‌توانند از امتیازات خوبی برخوردار شوند. این امتیازات فقط منحصر به دریافت وجه نقد نیست و تمام کوشش ما این است که نیازهای علمی آن‌ها را نیز برطرف کنیم.
مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر ادامه داد: انتظار می‌رود که با شرکت نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر در این فراخوان آمار اعضای مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر واقعی‌تر شود.
مهری در خصوص نوع مقالات ارسالی پژوهشگران که در این طرح مورد پذیرش قرار می‌گیرد، توضیح داد: این مقالات و آثار علمی باید بتوانند انتظارات دستور‌العمل حمایت از نخبگان شاهد و ایثارگر را برآورده کنند و مطابق استاندارد‌های این دستور‌العمل باشند. در واقع جذب و عضویت پژوهشگرانی که در این فراخوان شرکت می‌کنند مطابق با این دستور‌العمل‌ صورت می‌گیرد.
وی اضافه کرد: به عنوان مثال مقالات ارائه شده باید در سطح مقالات علمی پژوهشی، ISI و ISC باشد و برای نام‌نویسی فرد به عنوان عضو جامعه نخبگانی شاهد و ایثارگر، مقالات علمی و ترویجی و مقالاتی که در مجلات غیرعلمی چاپ می‌شوند، مدنظر نیست. کتاب‌ها هم باید در سطح علمی نوشته شده باشند و پژوهشگران پس از تأیید شورای نخبگان استان‌ها عضو می‌شوند.
مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان شاهد و ایثارگر از همه خانواده‌های شهدا و ایثارگران که دارای آثار علمی بوده و رتبه‌های هنری، علمی، قرآنی، ملی و بین‌المللی کسب کرده‌اند؛ درخواست کرد که در این فراخوان شرکت کنند.
وی در پایان تأکید کرد: نخبگان شاهد و ایثارگر صرفاً با نام‌نویسی در این سامانه عضو نمی‌شوند بلکه باید مدارک ارسالی آنان توسط اعضای شورای هماهنگی نخبگان و اعضای هیئت‌ علمی بررسی و تأیید شود و پس از عضویت در مرکز دانش‌پژوهان، کارت هوشمند بانکی برایشان صادر می‌شود و حمایت‌ها نیز از طریق این کارت الکترونیکی انجام می‌شود.
لازم به ذکر است نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر جهت ثبت‌نام در این سامانه و عضویت در مرکز دانش پژوهان می‌توانند به سایت مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر به آدرس nokhbeganisaar.ir بخش فراخوان جذب اعضای مرکز مراجعه نمایند.
انتهای پیام/