دفاع مقدس، نام ‌آشناترین واژه در حماسه‌های عزت آفرین ایران

تاریخ انتشاردوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۱
کد مطلب : ۳۸۸۱۶۳
اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران در آستانه هفته دفاع مقدس بر آن شده است تا سلسه یادداشت‌هایی با این موضوع منتشر نماید و پس از فراخوان از مدیران و کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران مطالب بسیاری واصل شده که برگزیده‌ای از آنها تقدیم می‌گردد.
دفاع مقدس، نام ‌آشناترین واژه در حماسه‌های عزت آفرین ایران
عبدالرضا فرجیان؛ مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خوزستان

باز هم 31 شهریور دیگر و آغازی برای گرامیداشت پایمردی، آزادگی و جانفشانی ملتی که توانستند پیروزی پرشکوهشان را در صفحه تاریخ ماندگار کنند، آغازی دوباره برای هفته دفاع مقدس.
۳۱ شهریور ۱۳۵۹ رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلامی آغاز کرد جنگی که هشت سال حدیث ماندگار پایداری، دلاوری و فداکاری ملتی شد کـه در راه دفاع از مکتب، انقلاب و وطن اسلامی خویش، قله های بلند رشادت و شهادت را درنوردید و دشمن را در رسیدن بـه اهداف خود ناکام گذاشت.
سالهاست به همین مناسبت در تقویم جمهوری اسلامی ۳۱ شهریور تا ۶ مهر به عنوان هفته دفاع مقدس نامگذاری شد تا دفاع مقدس نام ‌آشناترین واژه در قاموس حماسه‌های عزت آفرین ایران و یادآور رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های جوانان میهن اسلامی در تاریخ شکوهمند این سرزمین باشد.
هشت سال دفاع مقدس، تحمیل جنگ هشت ساله بـه ایران، دومین موج اتحاد و حرکت مردمانی را در پی داشت کـه برای آزاد زیستن، بهای بسیار پرداخته بودند و در این عرصه، با ایمانشان چنان بـه مبارزات خود بعد معنوی بخشیدند کـه از دل مرارت‌های بی‌شمار جنگ، ارزش‌هایی چون شرافت، ایمان، عشق، شجاعت، تدبیر و ایثار تبلور یافت.
 مرزهای جنوب و غرب کشور هر چند تا دیرزمانی بـه قربان‌گاه پاک‌ترین فرزندان این دیار بدل گشت، ولی ایمان و قدرت روح والای آنان، این خاک را به مکانی مقدس تبدیل کرد و دفاع مقدس، برای همیشه همچون نگینی بر تارک تاریخ حماسه، ایثار و آزادگی ایران می‌درخشد و نشانه‌ای از عزم راسخ و بی‌پایان ایرانیان در دفاع از آرمان‌های بلند انقلاب، تقویت وحدت و همبستگی ملی و حفظ استقلال کشور در مقابله با تهدیدات دشمنان نظام است.
بزرگداشت هفته دفاع مقدس، یادآوری و مرور مداوم و مستمر آن غنای فرهنگی است که در یک دوره سخت هشت ساله برای کشور ما به دست آمد پشتوانه‌ای آکنده از شهامت، ایثار، حماسه و ایمان.
هیچ ملتی در جهان سلحشوری‌های خود را برای حفظ و صیانت از هویت و شرف خود فراموش نمی‌کند و از آنجا که رزمندگان غیور و جان‌برکف ایران اسلامی با الهام از آموزه‌های مقدس نهضت عاشورا و پیام عزت و آزادگی ابا عبدالله الحسین (ع)، ایثارگری و مقاومت در برابر ظالمان و زیاده‌‌خواهان را رمز پیروزی دانسته و با مقاومت جانانه در این راه، حماسه‌های بزرگی را خلق کردند؛ امروز ملت بزرگ ایران اسلامی به واسطه پایبندی به ارزش‌های شریف انسانی توانسته هویت و عزت خود را در ژرفای تاریخ بشریت و ملت‌ها به ساحل برساند.
البته میزان ماندگاری حماسه‌ها بر لوح تاریخ و اشاعه فرهنگ آن حماسه‌ها بـه نسل‌های آتی درگرو تلاشی اسـت کـه بازماندگان و شاهدان صحنه‌های حوادث آن حماسه‌ها برای ترسیم آن انجام می‌دهند و براین اساس هفته دفاع مقدس فرصت مناسبی برای بازخوانی جنگ برای نسل جوان و بهره‌گیری از درس‌ها و عبرت‌های آن دوران برای عبور از شرایط دشوار کنونی و غلبه بر جنگ اقتصادی دشمنان است.