رییس دبیرخانه بنیاد در پاسخ به سؤالات جانبازان خبر داد:

سامانه‌ای جدید برای رسیدگی به مشکلات ایثارگران

30 مهر 1393 ساعت 13:40

رییس دبیرخانه بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ گویی به سوالات جانبازان در حوزه کمیسیون پزشکی و تعیین درصد از راه اندازی سامانه‌ای جدید برای رسیدگی به مشکلات ایثارگران خبر داد.


به گزارش "ایثار" به نقل از روزنامه ایران، هفته گذشته، غلامرضا طائبی، رییس دبیرخانه بنیاد شهید و امور ایثارگران در نخستین نشست از این طرح به سؤالات برخی از جانبازان و نیز سؤالات خبرنگار ایران در حوزه کمیسیون پزشکی و تعیین درصد پاسخ داد.

گزارشی از این پرسش و پاسخ را می خوانید:

 کمیسیون بنیاد از زمانی که تشکیل شده تاکنون چه مسیری را طی کرده است؟

درقانون تسهیلات خدمات جانبازان، بندی با عنوان کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران قید شده که آیین نامه آن با هماهنگی وزارت دفاع، ستاد کل نیروهای مسلح و بنیاد شهید و امور ایثارگران تدوین شده است. در اوایل تشکیل برای اینکه دربحث جانبازی، مبنایی برای خدمات دهی و امتیازات مشخص شود؛ درصد جانبازی (میزان آسیب های وارده از جبهه و جنگ) تعریف و تعیین آن برعهده کمیسیون پزشکی بنیاد قرار داده شد. این رویه قانونی در طول این چند سال با وجود ادغام نهادهای ایثارگری هم همچنان حفظ شد و مبنای تمام خدمات دهی ها و امتیازدهی ها باقی ماند. کمیسیون پزشکی بنیاد شهید، زیر نظر معاونت بهداشت و درمان فعالیت می کند و در آن از متخصصان رشته های مختلف پزشکی برای تعیین، تشخیص و ارزیابی ضایعات جنگی استفاده می شود.

 بنیاد شهید و امور ایثارگران برای رسیدگی به پرونده متقاضیان در کمیسیون های پزشکی چقدر وقت می گذارد؟

دوستان ما در کمیسیون پزشکی از ساعت های اولیه صبح تا پایان وقت اداری مشغول بررسی پرونده مراجعه کنندگان هستند و می توان گفت روزانه 8 ساعت کار مفید انجام میدهند، اما بعضی پرونده ها خارج از وقت اداری از سوی اکیپ های ویژه بررسی می شود. روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته نیز تیم های سیار ما شامل متخصصان رشته های مختلف به 3 تا 4 استان اعزام می شوند.

 اگر جامعه شاهد و ایثارگر نتواند به شکل حضوری به کمیسیون های پزشکی مراجعه کند از چه طریق دیگری میتواند با شما ارتباط برقرار کند؟

ما در همه استان های کشور گروه هایی به نام "پزشکان مشاور" تعریف کرده ایم که با هماهنگی معاونت درمان و بنیاد شهید و امور ایثارگران هر استان پاسخ گوی مراجعه کنندگان کمیسیون هستند. این پزشکان مدارک بالینی مراجعه کنندگان را بررسی می کنند و اگر تشخیص دادند که این فرد می تواند در کمیسیون پزشکی شرکت کند و ذی نفع است او را به کمیسیون پزشکی تهران ارجاع می دهند. با این حال ما به دنبال یک طرح تحول در کمیسیون پزشکی هستیم که مورد موافقت حجتالاسلام شهیدی، ریاست بنیاد هم قرار گرفته است.

 در این طرح، بحث راه اندازی سایت کمیسیون پزشکی برای جانبازانی مطرح شده که امکان مراجعه حضوری ندارند. دوم بحث راه انداختن تلفن مشاوره تمام وقت پزشکان برای جانبازان است تا بعد مسافت هم حل شده و مشکلات به شکل مجازی مطرح شود، علاوه بر این سامانه پیامکی هم طراحی کرده ایم که هم اکنون نتایج کمیسیون ها را اعلام می کند، اما در آینده نزدیک تکمیل شده و با ارایه کدهایی به جانبازان، جوابگوی سؤالات بیشتر آنها خواهد بود.

 پست ستاره دار جانبازان در دستگاه های دولتی، طبق قانون تسهیلات جانبازان که اخیراً در مجلس تصویب شده و از سوی رییس جمهوری هم برای اجرا به دستگاه ها ابلاغ شده، فقط مختص جانبازان از کار افتاده است یا این مصوبه شامل حال همه جانبازان با هر درصد جانبازی هم می شود؟

اگر مدیران دستگاه ها به دلیل مشکلات جسمی و روحی امکان بهرهبرداری از حضور تمام وقت جانباز را نداشته باشند یا نتوانند در پستی از حضور جانباز به شکل مطلوب استفاده کنند، منجر به جابه جایی جانباز ازآن پست می شود، اما اگر جانباز مدعی باشد که می تواند در پستش باقی بماند باید به ماده 16 شکایت کند، ماده 16 تشکیلاتی جدا از کمیسیون پزشکی است و می تواند پس از بررسی، حکم بدهد که این فرد نباید جابه جا می شد و ذی حق است که در آن پست باقی بماند، ولی اگر دستگاه و خود جانباز بخواهد که در این پست نماند، با نظرکمیسیون پزشکی به این فرد پست همتراز داده می شود. در پست هم تراز، مزایای همان پستی که جانباز در گذشته داشته، اما به علت ناتوانی جسمی و روحی نتوانسته آن را تمام وقت ادامه بدهد، به او داده می شود.

 قیمت داروهای شیمیایی بسیار گران است، اما فردی که خودش معتقد است در جنگ، شیمیایی شده وقتی به کمیسیون پزشکی مراجعه می کند، هیچ درصد جانبازی نمی گیرد و نمی تواند از امکاناتی هم برخوردار شود، تکلیف اش چیست؟

ما اصولاً در بنیاد، جانباز بدون درصد نداریم، یعنی اگر در احراز بنیاد بحث شیمیایی شدن این فرد تأیید شده، حتماً در کمیسیون درصد می گیرد، اما اگر بنیاد احراز خود را به کمیسیون پزشکی موکول و این کمیسیون هم ضایعات شیمیایی را رد کرده، ایشان جانباز محسوب نمی شود، یعنی ضایعات ایشان مربوط به دوران جنگ و گاز خردل و شیمیایی نیست و ممکن است یکی از هزاران ضایعات بیماری ریوی باشد.

 جانبازان با درصد پایین مانند 5 درصد اگر برای درمان بیماری خود شخصاً اقدام کرده و هم اکنون نیز در حالت از کار افتادگی قرار داشته باشند، آیا می توانند با ارایه مدارک خود، حالت از کارافتادگی بگیرند؟

همه موارد قانون "حالت اشتغال یا از کار افتادگی" که از سوی ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و از طرف مقام معظم رهبری نیز تنفیذ شده است، در کمیسیون ها قابل بررسی و اظهار نظر است و درصورتی که این فرد بر اثر مجروحیت پس از درمان و اعمال جراحی، توانمندی کار نداشته باشند، هیچ منعی برای حضور ایشان در کمیسیون حالت اشتغال وجود ندارد.

 چرا تبصره 2 ماده 39 قانون جامع خدمات جانبازان، مبنی بر پرداخت حقوق ایثارگران به جانبازان از کارافتاده شاغل، تنها شامل حال برخی از جانبازان شاغل می شود؟

قانون، پرداخت حقوق "حالت اشتغال" از دو مصدر دولتی را منع کرده، اما ممکن است فردی از یک سازمان دولتی و ازیک نهاد عمومی یا غیر دولتی حقوق دریافت کند که دیگر منعی در این زمینه وجود ندارد.

 بنیاد شهید و امور ایثارگران همواره اعلام کرده که نباید ایثارگران فاقد مدرک بالینی و ایثارگری فراموش شوند، الان اگر همین ایثارگران گواهی همرزمان خود را ارایه دهند، از نظر شما قابل قبول است؟

گواهی همرزمان به نیروهای مسلح (بخش ایثارگری) ارسال می شود، آنها مدت و مناطق حضور را تأیید می کنند، این مدارک برای احراز در بنیاد شهید و امور ایثارگران جمع بندی می شود و بعد ما این افراد را در کمیسیون پزشکی شرکت می دهیم، البته تعیین درصد جانبازی منوط به تأیید نظر متخصصان و پزشکان کمیسیون پزشکی بنیاد و تشخیص ضایعه جنگی خواهد بود.

 براساس قــانون، جانبازان شیمیایی باتوجه به اینکه بیماری شان درطول زمان وخیم تر می شود باید هر 6 ماه یک بار در کمیسیون پزشکی شرکت کنند تا شدت بیماری شان بررسی شود. آیا این کار اکنون هم انجام می شود؟

بله، ما حتی در یک سال اخیر با نظر ریاست بنیاد، گروه های تشخیصی و درمانی مختلفی را به استان ها اعزام کردیم که البته جدا از تیم های کمیسیون پزشکی هستند. اگراین متخصصان تشخیص دهند که حال جانباز طی بررسی ها وخیم تر شده، او را به کمیسیون معرفی می کنند. به غیر از این، تیم های پزشکی هم منع و محدودیتی برای حضوراین افراد با ارایه مدارک دال بر تشدید ضایعه ندارند.

 چرا در نیروهای نظامی مبنای درصد جانبازی 100؛ اما در بنیاد 70 است، این اختلاف از کجا ناشی می شود؟

آیین نامه کنونی هم الان طبق همین قاعده یعنی 100 در نیروهای مسلح و 70 در بنیاد شهید اجرا می شود؛ اما درصد نیروهای مسلح فقط در داخل نیروها و درصد بنیاد شهید و امور ایثارگران درهمه دستگاه ها ملاک عمل است. همان طور که می دانید مبنای نیروهای سپاه، ارتش و نیروی انتظامی؛ "کمیسیون پزشکی نظامی" است، اما در بنیاد شهید و امور ایثارگران، کمیسیون پزشکی بنیاد، درصد را تعیین می کند.

ما برای حل این اختلاف اتفاقاً در دو، سه هفته اخیر جلساتی را با ستاد کل نیروهای مسلح همچنین جلسه ای را هم با مسوول شورای عالی کمیسیون سپاه داشتیم؛ امیدواریم به سمت ایجاد یک پارچگی در کمیسیون های پزشکی برویم، البته لازمه این کار، بسترسازی در بحث های قانونی است. این کار در صورت تأیید، مزایای زیادی از جمله کاهش بار هزینه ها و یکپارچه سازی رأی ها خواهد داشت.

 تعداد زیادی از جانبازان دقیقاً همین مشکل را دارند، مثلاً از سپاه 40 درصد جانبازی گرفته اند، اما درصد آنها در کمیسیون بنیاد هنوز بررسی نشده، این افراد چه کاری باید انجام دهند؟ از طرفی چرا جانبازی که در کمیسیون پزشکی نیروهای نظامی درصد بالا می گیرد در کمیسیون پزشکی بنیاد درصد پایینی دریافت می کند؟

این افراد می توانند مدارکشان را به قسمت احراز بنیاد شهید تحویل دهند، قسمت احراز خارج از کمیسیون پزشکی است؛ اما مبنای عمل کمیسیون قرارمی گیرد. البته این به معنای این نیست که مثلاً همین 40 درصد در بنیاد هم داده شود، ممکن است درصد آن تغییر کند. درباره تفاوت درصدها هم باید بگویم که مبنا همین آیین نامه ها و احرازهای دو مرجع است. تا زمانی که بنیاد نواحی آسیب دیده و ضایعات جنگی را تأیید نکند ما نمی توانیم وارد کمیسیون پزشکی شویم. از طرفی از کارافتادگی ها در نیروهای مسلح در چندین مرحله انجام می شود، اما ما در بنیاد یک طبقه بندی بیشتر نداریم. در حوزه درصد هم همین مسأله را مبنا قرار می دهیم و وارد حوزه نیروهای نظامی نمی شویم.

 این پروسه چقدر طول می کشد؟ چون خیلی ها به خاطر همین زمان بر بودن یا گم شدن پرونده شان از خیر گرفتن درصد بنیاد می گذرند؟

ما در تهران، هفته ای دو روز کمیسیون تشکیل می دهیم؛ در استان ها هم وقتی تعداد پرونده ها به حد نصاب رسید، تیم های کمیسیون اعزام می شوند. اگر جانباز وضعیت حادی داشته باشد، استان می تواند برای رسیدگی سریع تر نامه بزند و ما در کمیسیون عالی پزشکی با فوریت و به سرعت پرونده او را بررسی کنیم.

 کمیسیون در بعضی استانها مانند خراسان جنوبی، سالانه تشکیل جلسه می دهد و این درحالی است که به گفته جانبازان، پزشکان حاضر به شنیدن صحبت های آنها نیستند.

چون در بعضی از استان ها، تعداد متقاضیان در طول 6 ماه بعضاً به 200 نفر هم نمی رسد، به همین علت تیم ها دیرتر به استان اعزام می شوند. البته در طرحی که ما اخیراً به استانها ابلاغ کردیم، قرار شد بین چند استان یک استان مانند خراسان رضوی به عنوان استان معین چند تیم تخصصی شکل دهد و کارشناسان از استان معین به استان های کوچک تر اعزام شوند و کارها زودتر جلو برود.

 یکی از علل تأخیر رسیدگی به پرونده ها به کمبود پزشک متخصص بر می گردد، آیا بنیاد شهید و امور ایثارگران با این تشکیلات بزرگی که دارد نباید چند پزشک متخصص و خبره را استخدام کند تا فقط پرونده های کمیسیون های پزشکی را بررسی کنند؟

متخصصانی که در بیمارستان های بنیاد هم فعالیت می کنند در استخدام بنیاد نیستند و به صورت پاره وقت کار می کنند، ما نمی خواهیم در این زمینه اجباری به وجود آید. اما شورای راهبردی بنیاد می تواند تصمیم بگیرد که چند پزشک متخصص را تمام وقت به کار بگیرد.

 آیا در این زمینه پیشنهادی هم به شورا ارایه شده است؟

 در چند سال قبل یک سری پیشنهادهایی مطرح شده، اما نه از طرف بنیاد و نه از طرف متخصصان تمایلی به این کار وجود ندارد. چون بیشتر این متخصصان به دنبال حضور در دانشگاه و مطب خودشان هستند و از طرفی ممکن است اعلام نظر منفی متخصصان، به کام جانبازان غیر واقعی و ناخوشایند باشد و بعدها آنان را با مشکل مواجه کنند. الان تیم های مختلفی از بدوی گرفته تا تجدید نظر و عالی روی پرونده ها نظر می دهند و رأی گیری با شخص خاصی نیست.

 یکی از مهم ترین علل مراجعه مردم به بنیاد رسیدگی نکردن به موقع به پروندههای کمیسیون پزشکی است. حتی نحوه برخورد پرسنل با مراجعه کنندگان هم مورد انتقاد است؛ درحالی که این جانبازان به احترام و توجه بیشتری نیاز دارند...

این مسأله به نگرش کمیسیون پزشکی بر می گردد که در همه کشورها بویژه آن دست های که جنگ داشته اند، اعمال می شود، به این شکل که در بیمارستان همه مدارک را جمع بندی می کنند و به جای فرد، مدارک را به کمیسیون پزشکی ارسال می کنند و متخصصان روی مدارک نظر می دهند. خب یک زمانی به مراجعه بالینی نیاز است و ایجاب می کند که فرد شخصاً حضور داشته باشد. ما در رویکرد جدید به دنبال مراجعه بالینی، درمانگاهی و کلینیکی هستیم. البته مواردی داشته ایم که جانبازان، چندین بار در کمیسیون های عالی و حضوری با تیم های تخصصی شرکت کرده اند، اما در نهایت به آن حد درصدی که در ذهنشان بوده، نرسیده اند و بازدرخواست تجدید نظر داده اند. با این حال ما براساس طرح تحولی بنیاد، درصدد هستیم تا تعداد ویزیت شدگان را کمتر کرده و متخصصان را از استان های معین تعیین کنیم تا بتوانیم از این طریق زمان بندی بین کمیسیون ها را هم کاهش دهیم. در سه، چهار ماه اخیرهم البته این کار آغاز و پرونده حدود 6 هزار نفر طبق همین روال بررسی شده است. چون معتقدیم که باید در ابتدا و پایان هر کمیسیون به مراجعه کنندگان یک آشنایی و اطمینان خاطر بدهیم که پرونده هایشان در هر صورت به نتیجه می رسد.

 با این توصیف آیا می توان امیدوار بود که از تعداد مراجعه کنندگان کم شود؟

من فکر می کنم نه، چون خدمات و امتیازات وابسته به درصد جانبازی شده است و در هر صورت تعدادی از جامعه شاهد و ایثارگر ما مشکلات معیشتی و رفاهی و درمانی دارند و اگر درصدشان بالا برود از امکانات بیشتری بهره مند می شوند. ما پیشنهاد داده ایم که تعریف خدمات و امتیازات متناسب با ناحیه مجروحیت باشد نه درصد جانبازی. یعنی نگوییم هرکس 25 درصد جانبازی دارد از سهمیه دانشگاه برخوردار می شود، باید درباره ناحیه مجروحیت با توجه به مقدوریت نظام بحث شود. بر این اساس بهتر است خدمات از امتیازات تفکیک شده و امتیازات عام شود. در این صورت درصد، ملاک امتیاز نیست. مثلاً به جانبازی که از ناحیه دو پا مجروح شده، خودروی اتومات بدهیم نه اینکه هر کس جانباز 70 درصد است باید خودروی اتومات بگیرد.

بنا براین گزارش، بنیاد شهید و امور ایثارگران در طرح تحولی که اخیراً شروع کرده، روزهای سه شنبه هر هفته را به بررسی مشکلات جانبازان و ایثارگران از سوی یک مقام مسوول اختصاص داده است. در این طرح، جانبازان و ایثارگران می توانند سؤالات خود را در ساعات اداری و در طول هفته از طریق شماره تماس 88828702، سیستم پیامکی 30001279 و پست الکترونیکی hayat. goftogoo@gmail. com مطرح کنند.

انتهای پیام/


کد مطلب: 100574

آدرس مطلب: http://isaar.ir/doc/news/fa/100574/

ایثار
  http://isaar.ir