منشور اخلاقی
بیانیه منشور (اصول رفتاری و اخلاقی کارکنان)

کارکنان نهاد مقدس بنیاد شهید و امورایثارگران براساس اهداف و وظایف اسلامی، انسانی، مهرورزی و تکریم بهترین خلق خدا (شهداء و ایثارگران) و با اعتقاد راسخ به ضرورت دفاع از ارزش‌های والای انسانی، تسکین آلام و حمایت از زندگی و سلامت ایثارگران در راستای تعالیم انسان ساز دین مبین اسلام، ضمن سرلوحه قراردادن سیره پیامبران و ائمه اطهار (علیه السلام) و رهنمودهای بنیانگزار انقلاب اسلامی (رحمت ا... علیه) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و با ایمان به اراده خالق هستی خود را پایبند به اصول منشوراخلاقی به شرح ذیل می دانیم:
1- با ایمان راسخ به خداوند متعال و درجهت کسب رضایت حق تعالی، رعایت ارزش‌های دینی، مبانی اخلاقی و در راستای سیاست‌های کلی و سند چشم اندازبنیاد؛ ارائه خدمات مطلوب به جامعه هدف را سرلوحه امور خود قرار می‌دهیم.
2- مأموریت فرهنگی نهاد در امر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را با نوآوری و جدیت تمام دنبال می‌نماییم.
3- به کرامت و منزلت انسانی، احترام، عدل و انصاف در برخورد با همکاران و جامعه ایثارگری به دور از هر گونه منافع شخصی و گرایش‌های خاص اعتقاد راسخ داریم.
4- با رعایت نظم آراستگی، وقت شناسی، مسئولیت پذیری، ادب، نزاکت، عدالت و انصاف، آماده پذیرش مراجعین در کلیه واحدهای ذیربط هستیم و بهیود مستمر در ارتقای اثربخشی، امانت داری، رازداری، آراستگی ظاهری و خود کنترلی را درمحیط و فضای کاری بنیاد که به عنوان دستگاه عصمت و طهارت می‌باشد محقق می‌نماییم.
5- باور داریم: عزت، احترام و تکریم مراجعین از مهم‌ترین مسئولیت‌های ما است. لذا تمام تلاش خود را معطوف حفظ شخصیت و جایگاه مراجعین در فرآیند ارائه خدمات خواهیم نمود.
6- درراستای انجام وظایف سازمانی، خود را موظف می دانیم در حوزه فعالیت خود اطلاعات و توضیحات کافی مورد نیاز مراجعین را براساس قوانین و ضوابط ابلاغی ارائه می‌نماییم.
7- انتقادها و پیشنهادهای مراجعین در کلیه امور مربوط را پذیرا بوده و درجهت ارج نهادن به نظرات ایشان، از آن به عنوان زمینه سازرشد و ارتقاء خدمات استفاده خواهیم نمود.
8- همکاران خود را به عنوان با ارزش‌ترین سرمایه بنیاد که در افضل نهادها انجام وظیفه می‌نمایند ارج نهاده و در جهت ارتقاء نگرش، دانش، بینش ومهارت آنان در چارچوب اهداف تلاش نموده و ایجاد فرصت ارتقاء را بهترین بستر برای ارائه خدمات می دانیم.
9- برای توسعه و پیشرفت پایدار ایران اسلامی و حفظ مصالح و منافع نظام با تمام توان در جایگاه فردی و سازمانی از هیچ کوششی دریغ نخواهیم نمود.
10- سهیم سازی ایثارگران در تصمیم سازی و اجرای برنامه‌های درون سازمانی و برون سازمانی را به عنوان سیاست راهبردی بنیاد پی گیری می‌نماییم.
11- تمامی تلاش خود را در جهت سوق دادن قوانین، امکانات نرم افزاری و سخت افزاری درون سازمانی و برون سازمانی به سمت نیازهای واقعی ایثارگران معطوف می‌نماییم.
12- همیشه و درهمه حال رضایت خداوند متعال را مد نظرقرار داده و برآنچه که برآن امر یا نهی فرموده‌اند توجه کامل داشته و او را ناظر براعمال و کردار خود می دانیم و به کاربستن روحیه بسیجی، برگرفته از روحیه ایثارشهادت را ضروری و مورد انتظار مراجعین می دانیم.