Enable JavaScript to ensure website accessibility
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان غربی:

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از اولویتهای اساسی است

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۳
کد مطلب : ۳۶۷۴۵۸
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان غربی گفت: استان با ۱۲ هزار شهید در زمره ۱۰ استان برتر کشور است که افتخار خدمت رسانی به حدود ۱۰ هزار پرونده شهید نزدیک به ۲۰ هزار جانباز و ۲ هزار ۲۰ آزاده سرافراز را داریم.
ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از اولویتهای اساسی است
به گزارش ایثار؛آذربايجان غربي;مهدی فعال در گفتگوی ویژه خبری شبکه استان ازجمعیت ۱۳۰ هزاری تحت پوشش بنیاد در استان خبر داد.

وی مهترین رسالت بنیاد شهید طبق فرمایشات امام راحل و مقام معظم رهبری را ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دانست و افزود: امروز این مهم در فعالیتهای بنیاد جاری و ساری است.

مدیرکل بنیاد شهید با اشاره به اینکه در دهه فجر قرار داریم گفت: ۸۴ شهید دوران انقلاب از استان در پیروزی انقلاب نقشی مهم داشته اند و سهم بسزایی نیز شهدای استان در دفاع مقدس و تامین امنیت امروز ایران دارند.

فعال گفت: در حوزه ایثارگران با حمایتهایی که انجام شده بیش از ۳ هزار دانشجوی ایثارگر داریم که دانش آموزان شاهد در قالب طرح شاهد  حدود2 هزار نفر است.

وی تصریح کرد: ۱۳ هزار فرزند شهید داریم که عموما دارای مدارک بالای تحصیلی هستند و توانسته اند در صحنه های مختلف خوب بدرخشند و با فرمان امام خمینی(ره) رسیدگی به حوزه های فرهنگی این عزیزان جزو اولویت های بنیاد است.

مدیرکل بنیاد شهید ادامه داد: با حضور و پیگیری های ریاست بنیادشهید و نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید تلاشهای جدی برای تحقق مطالبات درمانی و فرهنگی عزیزان تحت پوشش صورت گرفته که جای قدردانی دارد.

فعال توجه به ایثارگران و والدین سالمند شهدا را از دغدغه های جدی بنیاد دانست و گفت: در این خصوص نیز حمایت های لازم در دستور کار قرار دارد.

وی مهمترین دغدغه مطالبه خانواده ها شهدا و ایثارگران را حفظ ارزش ها عنوان کرد و افزود:در چهل و دومین سالگر پیروزی انقلاب ما در استان  هزار ۲۰۰ وصیت نامه شهدا که دفتر اول که حاوی ۱۰۰ وصیت نامه است رونمایی می شود و در این وصیت نامه ها به ولایت مداری، حمایت از امام و رهبری و حفظ حجاب بیش از هر موضوعی سفارش و تاکید شده است.

وی گفت: با توجه به شرایط کرونا مراجعه غیر حضوری خانواده های معظم شاهد کاهش یافته وعلاوه بر سامانه ۱۶۱۶ بخش عمده ای از خدمات بنیاد سامانه برخط است که ثبت در حوزه های اشتغال یا آموزشی خانواده و سایر خدماتی که تعدادشان زیاد است در عرصه ایثارگران در قالب سامانه برخط است برای عزیزان ایثاگر مهیا است.

فعال گفت: در خصوص تبدیل وضعیت فرزندان شاهد و ایثارگر قانونی که مطرح شده به حمدالله پی گیری بنیاد و نمایندگان مجلس پیگیر هستند.

وی خاطرنشان کرد: عزیزانی از این قانون بهره مند هستند که از سال ۹۱ تا ۹۶ در دستگاه های اجرایی حضور داشتند و قرارداد مستقیم با دستگاه های اجرایی که در سطح کشور دارند مراحل گزینش در حال انجام است و پی گیری هایی که انجام شده در برنامه تبدیل وضعیت قرار گرفتند . برای تبدیل وضعیت عزیزان نگران این بحث نباشند چون دولت و بنیاد پیگیر این موضوع هستند.

مدیرکل بنیاد شهید ادامه داد: آزمون استخدامی برای فرندان شهید و جانبازان ۷۱ درصد که در اولویت هستند برای ۱۳ هزار فرزند شهید و جانباز ۷۰ درصد به بالا در کل کشور مجوز گرفته شده است و برای بقیه در حال تلاش هستیم.

فعال گفت: در بحث کمیسیون پزشکی در سال جاری با توجه به شرایط کرونایی کمیسیون به صورت غیر حضوری، ویدیو کنفرانسی برگزار کردیم و یک کمیسیون در آخر بهمن به صورت حضوری برگزار می شود.

وی در خصوص پرونده مصدومین شیمیایی نیز گفت:در حال حاضر هزار  و ۵۴۰ جانباز شیمیایی شدید، متوسط و خفیف داریم که در ایام کرونایی با هماهنگی حوزه های ذیربط علوم پزشکی و هلال احمر اقدامات درمانی و حمایتی خوبی انجام شد و کلینیک سردشت همیشه فعال بود و بسته های بهداشتی به صورت حضوری اهدا شده و کمترین ابتلا به کرونا را در ایثارگران  این شهرستان داشتیم.