Enable JavaScript to ensure website accessibility

پرورش جوانان خداجو و شجاع فتح‌الفتوح دفاع مقدس بود

تاریخ انتشاريکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۳۷
کد مطلب : ۳۸۹۱۰۳
اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران به مناسبت هفته دفاع مقدس بر آن شده است تا سلسه یادداشت‌هایی با این موضوع منتشر نماید و پس از فراخوان از مدیران و کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران مطالب بسیاری واصل شده که برگزیده‌ای از آنها تقدیم می‌گردد.
پرورش جوانان خداجو و شجاع فتح‌الفتوح دفاع مقدس بود
مهدی فعال؛ مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان غربی
هر کجا از فرهنگ دفاع مقدس پیروی کردیم بی‌شک پیروز میدان بوده‌ایم. دفاع مقدس از تجربیات ناب و موفق در گام اول انقلاب اسلامی است که درس‌آموزی و الگوپذیری از آن برای تحقق آرمان‌ها، اهداف و سرفصل‌های هفت‌گانه‌ تعیین شده در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ضروری است. در واقع، تجربه‌ موفق دفاع مقدس در عین آنکه از مصادیق عمل به نظریه نظام‌مند انقلاب اسلامی است، از مصادیق عمل به شعارهای فطری انقلاب اسلامی و میدان دادن به جریان انقلابی کشور است که در گام دوم نیز باید به عنوان سرمشقی مطمئن به آن توجه شود.
این تجربه از چند جهت حائز اهمیت اساسی است؛ اول آنکه این تجربه در شرایطی حاصل شد که کشورمان در مقابل ائتلافی از کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در حال دفاع از خود بود و ثانیاً به لحاظ عوامل و متغیرهای مادی، تمام زمینه‌های لازم و تجهیزات کافی برای شکست دادن کشورمان در این رویارویی فراهم شده بود، اما در نهایت، تمام این تدارکات در مقابل نصرت‌های الهی و قدرت ایمان و اراده‌ رزمندگان اسلام رنگ باخت. بنابراین، ایران اسلامی در حالی توانست جنگ تحمیلی را در قالب «دفاع مقدس» به تجربه‌ای ماندگار و موفق تبدیل کند که کمتر کسی تصور می‌کرد این کشور بتواند در مقابل هجمه‌ دشمنان، موجودیت و بقا و ارزشهای والای خود را حفظ کند.
به فرموده مقام معظم رهبری این جنگ، یک جنگ دفاعی بود. جنگ دفاعی با جنگ تهاجمی فرق دارد؛ جنگ تدافعی و دفاعی، محل بروز غیرت و تعصب و وفاداری عمیق انسان‌ها به آرمان‌هایی است که به آنها پایبند است.   
شرایط امروز کشور با زمان دفاع مقدس مشابهت های زیادی دارد؛ اکنون نیز شاهد صف آرایی تمام‌عیار دشمن در مقابل نظام اسلامی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فضای مجازی و نفوذ اطلاعاتی هستیم. بنابراین، در این شرایط باید با مبنا قراردادن تجربیات موفق دفاع مقدس و اجرایی کردن الگوی دفاع مقدس در حوزه‌های چندگانه‌ مذکور، در مقابل دشمن، صف آرایی متناسب و بازدارنده ایجاد شود.
 دفاع مقدس حداقل به چهار طریق در حفظ و ماندگاری انقلاب اسلامی تأثیر داشته است.
تربیت نسل جوان و ارائه‌ نسخه‌ای اطمینان‌بخش برای اداره کشور مبتنی بر ظرفیت‌های داخلی؛
جبهه‌ به دانشگاه عظیم انسان‌سازی و پرورش فضیلت و معنویت در نهاد جوانان خداجو تبدیل شده بود. شاید بتوان گفت که بیشترین تأثیر دفاع مقدس در ماندگاری انقلاب اسلامی را باید در این حوزه جستجو کرد؛ زیرا جوانانی که تازه انقلاب کرده و فاقد هرگونه تجربه و راه طی‌شده‌ای بودند، در دوران دفاع مقدس بود که در قامت فرماندهانی توانمند و تمدن‌ساز ظاهر شدند. به بیان دقیق‌تر، دفاع مقدس اندوخته‌ دانشی و عملی لازم برای معتبر بودن اعتماد به ظرفیت‌های داخل کشور را فراهم کرد.
شکوفایی ظرفیت‌های نهفته؛ 
دفاع مقدس از یک نگاه دیگر کارگاه عظیمی بود که استعدادها و ظرفیت‌های بالقوه ملت را باتوجه به شرایط اضطراری و تنگناهایی که با آن مواجه بودند، به میدان آورد و شکوفا ساخت؛ استعدادها و ظرفیت‌هایی که شاید در شرایط عادی هیچ‌گاه زمینه‌ای برای بروز و ظهور آنها وجود نداشت.
 ایجاد بازدارندگی دفاعی؛
در دفاع مقدس، قدرت بازدارندگی قابل‌توجهی برای نظام ایجاد شد و پایه‌گذاری بخشی از توان دفاعی بازدارنده کنونی کشور مانند توانایی راهبردی دفاع موشکی، در این دوره صورت گرفت که سایه‌ جنگ از سر کشور برای همیشه کنار رفت.
 بهره‌گیری و استفاده از تجربه‌ موفق دفاع مقدس در شرایط کنونی، منوط به تحقق  اعتماد به جوانان در تداوم راهبرد مقاومت فعال؛
تجربه دفاع مقدس اساساً سرشار از الگوی موفق اعتماد به جوانان است، این تجربه، امروز باید در میان نخبگان و مسئولان سرمشق قرار گیرد. در طول دفاع مقدس، جوانان هم در میدان رزم و در خطوط مقدم و هم در تدارکات و پشتیبانی جنگ، نقش محوری بر عهده داشتند؛فرماندهان دسته‌اول و مشهور زمان دفاع مقدس همگی جوانانی بودند که سن آنها تا ۲۵ سال بود که برگ‌هایی زرین و ماندگار در تاریخ ایران خلق کردند که نمونه‌های آن را در تاریخ معاصر ایران نمی‌توان دید. میدان دادن به جوانان و پرورش جوانانی خداجو، نترس، شجاع و البته بادرایت، فتح‌الفتوح دفاع مقدس بود.
گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عزیز و تداوم راه آنان و الگوپذیری از ایثارگران معزز بویژه در استان شهیدپرور آذربایجان غربی بیش از هر زمان به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیاز دارد. این فرهنگ باید در تمام امورات ساری و جاری شود تا ماندگاری ارزش‌های والای دفاع مقدس برای همیشه در کتاب افتخارات این سرزمین به یادگار بماند. هر کجا از فرهنگ دفاع مقدس پیروی کردیم بی‌شک پیروز میدان بوده‌ایم.