Enable JavaScript to ensure website accessibility

بیستمین نشست شورای اسناد و مدارک دفاع مقدس برگزار شد

تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۸
کد مطلب : ۳۹۲۴۴۲
بیستمین نشست شورای اسناد و مدارک دفاع مقدس با حضور نمایندگانی از سازمان‌ها، ادارات، نهادها و نیروهای نظامی و فرهنگی و حوزوی در سالن جلسات معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.
بیستمین نشست شورای اسناد و مدارک دفاع مقدس برگزار شد
به گزارش «ایثار»، رحیم نریمانی، مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران در بیستمین نشست شورای اسناد و مدارک دفاع مقدس ضمن تبریک به مناسبت هفته نیروی انتظامی و گرامی داشتن یاد و خاطره شهدای ناجا گفت: بنیاد بار سنگینی به دوش دارد که این رسالت به فرموده امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری باید از طریق اسناد انقلاب و دفاع‌مقدس که جزء حافظه، هویت و برگه‌های زرین تاریخ ایران اسلامی هستند ثبت و ضبط شود. نباید در این زمینه غفلت کنیم و این گنجینه تمام نشدنی را باید برای آیندگان به ودیعه بگذاریم.
وی با اشاره به نگاه عمیق و افق دید شهدا در اسنادشان افزود: در باب تبلیغ، ترویج و نگهداری فرهنگ ایثار و شهادت هیچ پیامی واقعی‌تر از اسناد به جا مانده شهدا وجود ندارد، شهدا در وصیت‌نامه‌هایشان با ما صحبت می‌کنند و در تحلیل محتوا و پیام وصیت‌نامه شهدا نیز می‌توان به این نکته رسید که به رونق تولید هم اشاره کردند.
وی در ادامه افزود: در بند 2 ماده 3 اساسنامه بنیاد به زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهیدان با اسناد اشاره شده است و همچنین طبق ماده 64 قانون جامع خدمت‌رسانی به ایثارگران نیز به صراحت بنیاد به عنوان نماینده دولت مکلف به جمع‌آوری اسناد شهدا از خانواده‌ها و تمام دستگاه‌ها و تشکیل بانک اطلاعاتی برای آنها است. در راستای سیاست انتشار اسناد نیز دیجیتال سازی آنها تحت عنوان سامانه اسناد افتخار در بنیاد انجام می‌شود، تحت وب نیز اجرایی و به زودی در اختیار عموم قرار خواهد گرفت که در آن 9 میلیون سند وجود دارد.
نریمانی گفت: طبق تأکید مقام معظم رهبری ثبت خاطرات والدین، همسران شهدا و جانبازان بالای هفتاد درصد و انتشار در رسانه ملی یک وظیفه است. 88 هزار والدین شهدا درقید حیات هستند و حدود 43 هزار آزاده و 596 هزار جانباز داریم که موفق به ثبت و ضبط 45 هزار خاطره از والدین معظم شهدا شده‌ایم. در سیاستی که دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تبیین کرده‌اند طی برنامه‌ای 4 ساله خاطرات تمام اقشار ایثارگران ثبت، ضبط و منتشر خواهد شد.
وی گفت: اسناد مکتوب شهدای مدافع حرم تا 85 درصد، اسناد شهدای منا و مسجدالحرام به طور کامل جمع‌آوری شده و در سامانه اسناد افتخار قرار خواهد گرفت. همچنین سرگذشت پژوهی شهدا در فرم‌های استانداردی، جمع‌آوری می‌شود و بیش از 103 هزار برگ اسناد آسیب دیده‌ای وجود دارد که مرمت و بازسازی شده است زیرا پرونده فرهنگی شهدا که شامل زندگی‌نامه، وصیت‌نامه و مناجات‌نامه، عکس، یادداشت و آثار هنری و ... بسیار تاثیرگذار است. ذخیره ارزشمند دیگر در اسناد آرشیو دیداری و شنیداری است که 60 هزار ساعت فیلم و صوت در رسانه‌های در اختیار از جمله سایت، انتشارات و فضای مجازی قرار داده شده و منتشر می‌شود، نشر شاهد نیز 1900 عنوان کتاب به چاپ رسانده و از طریق ایران صدا نیز به صورت گویا در اختیار همه قرار گرفته است.
داود نورچه‌ای، مدیرکل امور فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این نشست گزارشی از فعالیت‌های این ادره‌کل شامل 4 اداره پیام‌آوران ایثار، تبلیغات و نمایشگاه‌ها، مناسبت‌ها و یادواره‌ها، قرآن و فرهنگی ارائه داد و گفت: در هفته دفاع مقدس نیز برنامه‌هایی از قبیل همایش پیاده‌روی پیروان حسینی و رهروان خمینی(ره)، مراسم میهمانی لاله‌ها، گلباران 19 هزار گلزار شهدا، کنگره ملی لاله‌های سفید، اجلاسیه 3000 پیام‌آور ایثار، نواختن زنگ ایثار در مدارس، اختتامیه نخستین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای بازی دلها و مسابقات ورزشی و برنامه‌هایی دیگر برگزار شد.
سردار غلامرضا علاماتی رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس نیز ضمن ابراز امیدواری و آرزوی موفقیت در انجام رسالت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گفت: کارهای نهایی سامانه جامع اسناد دفاع مقدس انجام شده است و امیدواریم بتوانیم با برقراری ارتباط و به اشتراک گذاردن اسناد فرهنگی شهدا این کار بزرگ جمعی و ملی را انجام دهیم.
در پایان این نشست اعضای شورای اسناد و مدارک دفاع مقدس از بخش اسناد اداره‌کل اسناد و انتشارات، کتابخانه تخصصی ایثار و شهادت و موزه مرکزی شهدای بنیاد شهید و امور ایثارگران بازدید به عمل آوردند.
انتهای پیام/