Enable JavaScript to ensure website accessibility

سفر رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به استان یزد/اصلاح و ساماندهی قوانین حوزه ایثارگری در دستور کار قرار دارد

تاریخ انتشارپنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۱
کد مطلب : ۳۹۷۵۳۰
معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به منظور دیدار با ایثارگران استان یزد و شرکت در جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و جلسه شورای اداری بنیاد شهید و امور ایثارگران به استان یزد سفر کرد.
سفر رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به استان یزد/اصلاح و ساماندهی قوانین حوزه ایثارگری در دستور کار قرار دارد
به گزارش «ایثار»، دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی صبح روز پنجشنبه ۴ آذر در ابتدای ورود به شهر یزد با حضور در گلزار مطهر شهدای این شهر و مزار شهید محراب آیت‌الله صدوقی، با قرائت فاتحه به مقام و جایگاه رفیع شهدا ادای احترام کرد.
وی در گفت‌وگو با رسانه‌ها در خصوص اهداف سفر خود به استان یزد گفت: این پنجمین سفر استانی است که از زمان حضور در بنیاد شهید و امور ایثارگران با هدف دیدار صمیمانه با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و شنیدن مشکلات آنان، ارزیابی وضعیت کاری بنیاد شهید و امور ایثارگران در استان و پیگیری پروژه‌های مشترک بنیاد با دستگاه‌های اجرایی استان انجام می‌شود.
معاون رئیس جمهور در دیدار با آیت الله محمدرضا ناصری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر یزد با اشاره به تشکیل میز خدمت در سفرهای استانی گفت: معاونین محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران در این سفرها در میز خدمت حضور می‌یابند و ایثارگرانی که دارای مشکلات و مسائلی هستند که نیاز به بررسی تخصصی دارد با معاونین دیدار و مسائل خود را طرح می‌کنند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: بنیاد تنها مسئول و متولی مسائل ایثارگران نیست و تمام دستگاه‌ها به فراخور شرایط وظایفی در قبال این جامعه معزز دارند.
قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه استان یزد یکی از استان‌های شاخص کشور در حوزه ایثار و شهادت است عنوان کرد: الحمدالله هم‌نظری، همدلی و هم‌جهتی بسیار خوبی در استان یزد وجود دارد و همین موضوع ظرفیت بسیار زیادی برای توسعه امور در یزد به وجود آورده است.
آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی نیز در دیدار با رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه در هر کاری باید مبنا و پایه فعالیت‌ها برای رضایت خداوند باشد اظهار داشت: حضرت امام خمینی (ره) حتی یک لحظه برای غیرخدا فکر و کاری انجام نداد و تنها به دنبال جلب رضایت پروردگار و خدمت به بندگان خدا بودند. ایثارگران و رزمندگان هم که در دفاع مقدس حضور پیدا کردند و در سایر عرصه‌های انقلاب جان خود را برای پیشرفت انقلاب و اسلام گذاشتند تنها رضای خدا را مد نظر داشتند و به اوج عزت رسیدند.
امام جمعه یزد با تأکید بر اینکه اگر کمک و امداد الهی نباشد ما از امور خودمان عقب می‌مانیم عنوان کرد: هر جایی که هستیم باید این موضوع را مدنظر قرار دهیم که همیشه و همه جا نیاز به کمک‌های خداوند داریم و خودمان بدون کمک‌های خداوند نمی‌توانیم موفق شویم.
وی با بیان اینکه خدمت به مردم به ویژه به خانواده‌های شهدا و ایثارگران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است گفت: خداوند متعال ارج و قرب بسیار خاص و ویژه‌ای برای این موضوع در نظر دارد. توجه به خانواده و فرزندان شهدا و ایثارگران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نباید این خانواده‌ها در امور تربیتی، معیشتی، اقتصادی و فرهنگی خود دچار مشکل شوند. این عزیزان می‌توانند ظرفیت بسیار خوبی برای تداوم انقلاب و پرچمداری در جامعه باشند و نباید به هیچ عنوان نسبت به آنان بی‌توجهی داشته باشیم.
مهران فاطمی استاندار یزد نیز در این نشست اظهار داشت: امروز مسئله فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت در رأس تمام مسائل فرهنگی قرار دارد و اعتقاد داریم اگر می‌خواهیم ارزش‌های ما حفظ شود باید به این مقوله توجه ویژه داشته باشیم.
وی با بیان اینکه همدلی بسیار خوبی در استان یزد نسبت به این موضوع وجود دارد گفت: ظرفیت‌های بسیار خوب و زیادی در این حوزه وجود دارد و همواره بر این موضوع تأکید داریم که در تمام کارگروه‌ها و جلسات مرتبط با این موضوع با جدیت حضور داشته باشیم و مسائل را پیگیری کنیم.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه سفر به استان یزد در جمع تعدادی از خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران این استان با گرامیداشت هفته بسیج گفت: به فرموده مقام معظم رهبری مقام خدمت به ایثارگران مقام سپاس است و ما باید سپاسگزار این عزیزان باشیم.
وی با اشاره به اینکه بنیاد شهید پیش از جنگ تحمیلی به فرمان حضرت امام خمینی (ره) تأسیس شد، گفت: بنیاد شهید انقلاب اسلامی اصالتاً به این منظور تأسیس شد که از ایثارگران و شهدا تجلیل و تکریم شود و در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت حرکت کنیم. حضرت امام (ره) طرح شاهد را از مهدکودک تا دانشگاه مطرح فرمودند که نشان می‌دهد نگاه امام راهبردی و کادر سازی برای آینده انقلاب اسلامی بوده است.
معاون رئیس جمهور در امور ایثارگران افزود: مکتب انقلاب اسلامی ایران از منظر ایثار و شهادت به عالمیان قابل معرفی است و اگر بخواهیم این انقلاب را معرفی کنیم باید ایثارگران و شهدا را معرفی و سیره زندگی‌شان را بیان کنیم.
قاضی‌زاده هاشمی با تأکید بر اینکه در ارتباط با معرفی سیره شهدا و ایثارگران کم‌کاری شده است، گفت: قوانین حوزه ایثارگران را به صورت کامل جمع‌آوری کردیم و در حال برنامه‌ریزی و هماهنگی با نمایندگان مجلس برای اصلاح قوانین و حذف زوائد هستیم. در حوزه قانون ما به دنبال تغییر و اصلاح قانون هستیم و به همین منظور فهرستی از وظایف قانونی بنیاد به‌منظور سازمان‌دهی فعالیت‌های بنیاد آماده کردیم تا بتوانیم خدمات را به صورت کامل و به بهترین نحو ممکن ارائه دهیم.
وی با اشاره به اینکه 33 هزار نفر از ایثارگران در کشور شغل ندارند، گفت: اینکه ما این تعداد بیکار در جامعه ایثارگری داریم نشان‌دهنده آن است که قانون سهمیه ایثارگران و سایر قوانین برای اشتغال ایثارگران اجرایی نشده است.
قاضی‌زاده هاشمی با تأکید بر اینکه باید از انقلابی بودن این نهاد به صورت ویژه دفاع کرد گفت: در هیچ یک از نهادهای دولتی فساد، تبعیض، رانت، تفاوت و چنین مسائلی به هیچ عنوان نباید وجود داشته باشد و این موضوع در ارتباط با بنیاد شهید و امور ایثارگران به صورت بسیار ویژه صدق می‌کند. صیانت از انقلابی بودن بنیاد وظیفه است و به همین دلیل با فساد و رانت و تبعیض به صورت جدی برخورد می‌کنم ولو اینکه طبیعی است افرادی در این مسیر ناراحت شوند.
رئیس مجمع نمایندگان استان یزد نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه باید نسبت به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه توجه بیشتری داشته باشیم گفت: ما قوانین بسیار خوبی در حوزه شهدا و ایثارگران داریم اما واقعاً چند درصد این قوانین را اجرایی کردیم.
محمد صالح جوکار خواستار تشکیل شورایی برای پیگیری علت عدم اجرای قوانین و مطالبه در این حوزه شد تا قوانین جامع ایثارگران به درستی اجرایی شود.
معاون رئیس جمهور همچنین با خانواده شهیدان گرانقدر «حسن و محمدحسین ذاکری نژاد»، آزاده و جانباز «علی‌محمد صادقیان» و  خانواده شهید «جلال پارسائیان» در منازل این عزیزان دیدار و گفت‌وگو کرد.
قاضی‌زاده هاشمی همچنین در شورای ترویج و توسعه فرهنگ و ایثار و شهادت استان یزد با اشاره به لزوم بازبینی در مأموریت‌ها نسبت به موضوع فرهنگ ایثار و شهادت در سطح کشور، اظهار کرد: نباید هر سازمان و مجموعه‌ای به شکل مستقل و سلیقه‌ای در بحث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فعالیت کند و شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت نیز به همین منظور ایجاد شده تا فعالیت‌ها منسجم و اثربخش انجام گیرد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه گلزارهای مطهر شهدا باید به زیارتگاه تبدیل شوند، افزود: این کار در برخی از استان‌های کشور ایجاد شده که فضای بسیار زیبا و دلنشین را به وجود آورده و برای اینکه در استان دارالعباده یزد این کار به خوبی انجام گیرد می‌توان از ظرفیت‌های مردم متدین یزد استفاده کرد.
معاون رئیس جمهور با حضور در جلسه شورای اداری بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز با بیان اینکه باید ممنون و قدردان افتخار خادم الشهدایی باشیم که نصیب ما شده است افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران یک سازمان اداری نیست و نباید به فعالیت در آن با دیده یک شغل نگاه شود. همانطور که خادمان حرم امام رضا (ع) به صورت داوطلبانه و خودخواسته خدمت می‌کنند، کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز باید با همین روحیه به خدمت در این نهاد بپردازند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به مشکلات مطرح شده از سوی کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران، به ارائه نکات و راهکارهایی در این زمینه پرداخت.
قاضی‌زاده هاشمی همچنین در آیین پرده‌برداری از یادمان 6 شهید برق منطقه‌ای یزد حضور یافت.
انتهای پیام/